5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

İnsha Avrupa Yoluna Düştü

İlginizi Çekebilir

Albaraka Türk ‘İnsha’ ile İslami bankacılığı Avrupa’ya taşıyacak. Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “İnsha’yı Ramazan Bayramı’ndan sonra devreye alacağız. İnsha, ilk başta cari hesap ve para transferleriyle başlayacak. Gurbetçilerimiz Türkiye’ye çok uygun şartlarda para transferi yapabilecek” dedi.

Müslümanların bankacılık işlemleri daha kolay gerçekleşecek. Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, İslami ve dijital banka uygulaması ‘İnsha’yı Ramazan Bayramı’nın ardından Avrupa’daki Müslümanların hizmetine sunmaya hazırlanıyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, yaptığı açıklamada, Avrupa’da ciddi bir genç Müslüman nüfus olduğunu ancak bu kitleye hitap eden kapsamlı bir İslami bankacılık modelinin bulunmadığını söyledi.

İLK DURAK ALMANYA

Avrupa’daki Müslümanları ‘İnsha’ ile İslami bankacılıkla tanıştıracaklarını belirten Utku, “İnsha ile tamamen İslami ve dijital bankacılığa Almanya’da başlayacağız ve bütün Avrupa’ya yaymayı planlıyoruz” dedi. Söz konusu dijital bankanın reklam çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını dile getiren Utku, “Almanya’da başta Türkler olmak üzere Araplara ve diğer Müslüman halklara hizmet sunuyor olacağız” diye konuştu.

İnsha’yı Ramazan Bayramı’ndan sonra devreye alacaklarını belirten Utku, şöyle devam etti:”İnsha, ilk başta cari hesap ve para transferleriyle başlayacak. Özellikle Türkiye’ye yönelik çok uygun şartlarda para transferi yapabilecek gurbetçilerimiz. Para transferinde şu anda ciddi maliyetler var. Zaman içinde tasarruf hesapları veya tüketici kredileri konusunda da işlemlerimiz hayata geçecek.” Herhangi bir şube açılmayacak. Bütün işlemler mobil olarak internet üzerinden yapılacak.

KATILIM SEKTÖRÜ YÜZDE 15 BÜYÜR

Müşterinin hesap açmasından tutun da kredi talebine kadar her şey mobil olarak internet üzerinden yapılıyor olacak” diye konuştu. Utku, Türkiye’de 35 yıllık geçmişi olan katılım bankacılığının bu sene yüzde 15 büyümesini beklediklerini aktardı. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılımın zorunlu hale getirilmesinin ardından kullanıcıların birikimlerini faizli ya da faizsiz değerlendirebildiklerini hatırlatan Utku, vatandaşların yüzde 60’ının faizsiz katılımı tercih ettiğini söyledi.

Haberin tamamı: https://www.yenisafak.com/ekonomi/insha-avrupayoluna-dustu-3358377

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy