-4.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

İKAM Kitap Konuşmaları3 Programı Bugün Gerçekleşecek

İlginizi Çekebilir

İKAM bünyesinde gerçekleşen kitap konuşması etkinliklerinin üçüncüsü bugün olacak.

Yayım faaliyetlerine hız kesmeden devam eden İktisat Yayınları yeni kitaplarını yayımladı. İktisat Yayınları son yayınladığı kitaplar ile 2018 yılının sonunda 25 kitaba ulaştı.  İslam İktisadı alanında  yeni açılan lisans ve lisansüstü programlara kaynak teşkil edecek olan çeviri ve telif eserler yayımlamakta ve Türkçe literatürdeki birikim için önemli bir katkı sağlamaya devam etmektedir.

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), 26 Ocak(Bugün) 2019 Cumartesi günü İktisat Yayınları’ndan kitapları çıkan Fatih Savaşan, Şakir Görmüş ve Mervan Selçuk’u ağırlıyor.

Yazarlarımızla  kitaplarının oluşumu ve yazım sürecindeki deneyimlerini konuşup kitapları hakkında müzakereler yapılacaktır. 

 

Kitap Ve Konu Başlıkları:

Mervan Selçuk, Şakir Görmüş

Zekatın Kurumsallaşması:  Dünya uygulamaları Ve Türkiye İçin Çözüm Önerileri

Fatih Savaşan

İslam İktisadı Üzerine Söyleşiler

 

 

  Fatih Savaşan

Sakarya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu.
Kısa bir süre Sayıştay’da denetçi yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Colorado Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans, Kansas Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doktora yaptı. 2002’de Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliğine başladı. 2013 yılında İslam Ekonomisi alanında araştırma yapmak üzere Stanford Üniversitesi Islamic Studies departmanında misafir öğretim üyesi olarak bulundu.
Dekan Yardımcılığı (Uşak Üniversitesi İİBF),Maliye Bölüm Başkanlığı (Sakarya Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi),Kaynarca Uygulamalı Bilimler Kurucu Yüksekokul Müdürlüğü (Sakarya Üniversitesi),Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü (Sakarya Üniversitesi) görevlerinde bulunan Savaşan, PESA (Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi)’nın kurucu başkanlığını yaptı.
Kayıtdışı ekonomi, uluslararası göç, vergileme ve kamu ekonomisi alanlarında yayınlanmış çok sayıda makale ve kitabı bulunan Savaşan, 2012 yılından bu tarafa çalışmalarını İslam Ekonomisi ve Finansı alanında yoğunlaştırdı. İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı ve Enstitü müdürlüğü döneminde çok sayıda kongre ve çalıştayın düzenleme kurulu başkanlığını yaptı. Kamu kurumları ve Avrupa Birliği projelerinde yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görevler yaptı.
Prof. Dr. Fatih Savaşan; 2018 yılı itibariyle başladığı Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü görevini devam ettirmektedir.

Şakir Görmüş

 

 

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünden 1993 yılında mezun oldu.Daha sonra University of Illinois at Urbana-Champaign Ekonomi Bölümünde yüksek lisans (1997) ve Oklahoma State Üniversitesi Ekonomi Bölümünde (2004) “Stock Market and Currency Crises in Emerging Economies: A Simultaneous Approach” (Gelişen Ekonomilerde Borsa ve Döviz Krizlerinin Eşzamanlı Tahmini) adlı tez çalışmasıyla doktorasını tamamladı.
2002-2004 yılları arasında OG&E Oklahoma Forecasting Laboratuvarında ve Oklahoma Eyalet Üniversitesinde araştırmacı olarak görev yaptı. Halen Sakarya Üniversitesi SBF Finansal Ekonometri Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.Şakir Görmüş 2014 yılında Uluslararası Malezya İslam Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 2012-2015 yılları arası Finansal Ekonometri Bölüm Başkanlığı ve 2014-2017 yılları arasında İslam Ekonomisi ve Finansı ABD başkanlığı görevlerinde bulundu. 2016-2017 yıllarında Borsa Grubu Merkezi Kayıt Kurumu (MKK) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.
Finansal Krizler, Politik İktisat, Eğitim ve İslam ekonomisi ve finansı üzerine çalışmaları bulunan Görmüş; Çok sayıda uluslararası ve ulusal yayınları vardır. Bakanlık projelerinde yürütücülük ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı ile AB’nin ortak finanse ettiği “Strengthen NGO and Civil Society Association” AB projesi yürütme kurulunda görev yapmaktadır.

 

Mervan Selçuk

 

2009 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü’nü kazanmış ve 2014 yılında mezun olmuştur.
Aynı üniversitede İslam İktisadı ve Finansı Bölümü’nde 2014 yılında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2015 yılında
Sakarya Üniversitesi’ndeki İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İSEFAM) araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Eğitimine Sakarya Üniversitesi’nde İslam Ekonomisi ve Finansı alanında devam etmekte ve doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Kaynak: İKAM

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy