4 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

İhracat Rakamları Açıklandı

İlginizi Çekebilir

Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye’nin Temmuz ayı ihracatını değerlendirdi. Bakan Pekcan, Temmuz ayı ihracatın Haziran ayına göre yüzde 11,5 artışla 15 milyar 12 milyon dolar olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Temmuz ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 11,5 artışla 15 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Pekcan, ihracatın COVID-19 salgını öncesi seviyelerini de aşarak 2020 yılının en yüksek değerine ulaştığına ve bugüne kadarki en yüksek ikinci rakamının gerçekleştiğine dikkat çekti.

“İhracatın ithalatı karşılama oranı Haziran’da yüzde 82,6 iken Temmuz’da 84,5’e ulaştı”

İthalatın ise temmuzda yıllık yüzde 7,66 düşüşle 17 milyar 756 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan, “İhracatın ithalatı karşılama oranı Haziran’da yüzde 82,6 iken Temmuz’da 84,5’e ulaştı. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 93,9’a yükseldi. Böylelikle Temmuz’da hem 15 milyar 12 milyon dolarlık ihracatla 2020’nin en yüksek ihracat değerine hem de toplamda yüzde 84,5, altın hariç ise yüzde 93,9 ile yılın en yüksek ihracatın ithalatı karşılama oranına ulaşmış bulunmaktayız.” dedi.

“Ana ihraç sektörlerindeki artış trendi Temmuz’da da devam etti”

Bakan Pekcan, salgın sonrası ana ihraç sektörlerindeki artış trendinin Temmuz ayında devam ettiğine dikkat çekti. Pekcan, otomotiv sektöründe ihracatın bir önceki aya göre yüzde 10,1, hazır giyimde yüzde 41, tekstilde yüzde 18,5 arttığını ifade etti.

İhracat yapan firma sayısında da artış var

Ana ihracat pazarlarındaki normalleşmeyle beraber AB’ye ihracatın bir önceki aya göre yüzde 12,8 arttığını belirten Pekcan, Temmuz’da en çok ihracat yapılan ülkelerin 1 milyar 458 milyon dolarla Almanya, 963 milyon dolarla İngiltere ve 942 milyon dolarla ABD olduğunu vurguladı. Pekcan, ihracat yapan firma sayısında da artış olduğunu söyledi.

“Haziran’ın ardından Temmuz’da da ihracat rakamları, Türkiye ekonomisinin pandemi sürecinden güçlü bir çıkış sağlayacağına inancımızı güçlendirmiş, ülkemizin normalleşme sürecinde ekonomik olarak diğer ülkelerden ayrıştığını göstermiştir. Başta TİM, ihracatçı birlikleri ve bakanlığımız çalışanları olmak üzere ihracatımızda emeği olan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Daha gidecek çok yolumuz var, üreticilerimiz ve ihracatçılarımızla beraber ara vermeksizin çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy