5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

ICD’den Kazakistan Hamlesi

İlginizi Çekebilir

İslam Kalkınma Banka’sının yan kuruluşu olan İslamic Corparation Development (ICD), Kazakistan’daki özel sektör girişimlerini desteklemek ve İslami finansın genel finans sektöründeki payını artırmayı hedefleyen programlar geliştirdi

 

Kasım 1999’da kurulan ICD, İslam Kalkınma Bankası’nın (IDB) yan kuruluşudur. Örgüt, IDB gelişimini tamamlar ve üye ülkelerdeki özel sektörün ekonomik büyümesini desteklemeyi amaç edinmiştir. ICD, üye ülkelerin özel sektöründeki yatırım fırsatlarını belirler ve İslami sermaye piyasalarına erişimini artırmak için Şer’i finansal ürün ve hizmetleri sunmaktadır.

ICD CEO’su ve Genel Müdürü Ayman Sejiny, ” IDB, Kazakistan’da yaklaşık 1,61 milyar dolar değerinde 70 projeyi onayladı. Bankanın ilk önceliği, tüm operasyonların yüzde 55,8’ini oluşturan ulaştırma altyapısı geliştirmedeki faaliyetleri finanse etmiştir.”

Sejiny, “KOBİ’ler ana hedefimiz ve Kazakistan dahil üye ülkeleri kesinlikle desteklemek istiyoruz.” dedi.

Kazakistan’daki ICD projeleri arasında Güney Kazakistan ve Almatı Bölgesi’nde sulama ve drenaj sisteminin yeniden 143 milyon dolar giderle yapılandırılması, tarımı analiz etmek ve gıda güvenliği kapasitesini güçlendirmek için 250.000 dolar tutarında hibe programı oluşturacak.  Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) ile İslami finansı geliştirmek için yapılacak çalışmalar için 270.000 dolarlık destek programı düzenleyecek. İslami Gıda Güvenliği Örgütü’ne de 300.000 dolarlık bir hibe desteği sağlayyacak.

Sejiny, “Ayrıca, yeşil sukuk ile de ilgileniyoruz. Bu da  SDG’leri (sürdürülebilir kalkınma hedefleri) ve yeşil güç kaynaklarını desteklediğimiz anlamına geliyor” dedi.

Ülkede daha fazla sukuk ihracı yapmanın ardındaki genel fikir, “Kazakistan ve (Orta Asya) bölgesinde borç sermaye piyasası (DCM) geliştirmek ve bu piyasaya yabancı yatırım ve fırsatlar açmak” tır.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy