11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

İhracatta 2019 Hedefi 200 Milyar Dolar

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da Pepsico fabrikasının açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan: “Fabrikamızın istihdamın yanı sıra Manisa’da ticaretin gelişmesinin de katkıları olacağına inanıyorum. Böylesi bir yatırımın hizmete girmesi ayrıca takdire şayandır. Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketinden olan Pepsico’nun 6. tesisini ülkemizde inşa etmesi ülkemize ve ekonomimize duyulan güvenin bir tezahürüdür. Türkiye ekonomisi çevresinde yaşanan onca istikrarsızlığa rağmen uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olmayı sürdürüyor. Ülkemize yatırım yapan kimse hiçbir zaman pişman olmamıştır, olmayacaktır.” dedi. İhracatın 5 kat artışla 168,1 milyar dolara çıkmasının Türkiye’ye olan ilginin neticesi olduğunu belirten Başkan Erdoğan, “Benim görevim bütün bakanlara hedef vermektir. Yoksa ben gider bakan olurdum. Biz hedef vereceğiz, bakanlarımız da dünyayı kazan kendileri de kepçe olacak, dalıp, dalıp çıkacaklar. Ülkemiz yatırım ortamı bakımından hâlen dünyadaki en güvenilir en liberal limanlardan biridir. Zengin ile fakir arasında uçurumu gidermek için, sosyal yardımlardan desteklere kadar pek çok alanda vatandaşımızın yanında olduk.” şeklinde konuştu.

Yurt Dışındaki Yatırımlar 38 Milyar Dolara Ulaştı

Yurt dışı yatırımlarından bahseden Erdoğan, “Okul yıllarımda bir hocam derdi ki, “Para bir civa gibidir, uygun bir yeri bulunca oraya kaçar”. Güneydoğu Anadolu bölgemizi terörden arındığı anda küresel ve ulusal yatırımcıların hepsi oraya gidecek. Bugünleri de göreceğiz. O zaman terörün de esamisi inşallah okunmayacak. Bu süreçte Türk müteşebbislerin yurt dışında yatırımlarında çok ciddi artışlar oldu. Yurt dışındaki Türk yatırımları 38 milyar dolara ulaştı. Müteahhitlerimiz 122 ülkede 322 milyar dolara ulaştı.” ifadelerini kullandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasette istikrarı sağladığımız, millî iradeden asla taviz vermediğimiz için uluslararası sermeye ülkemizde uzun vadeli yatırımlara girebilmiştir. Terör saldırılarından, darbe girişimine rağmen bu başarıya ulaştık. Ülkemiz bu süreçte demokrasiye, hukuk devletine, serbest piyasa ekonomisine bağlılıktan asla taviz vermemiştir.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy