5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

20 Yılın En Hareketli Çeyreği Yaşandı

İlginizi Çekebilir

Denetim ve danışmanlık şirketi EY, Global Halka Arz Trendleri 2020 Raporu’nu yayımlandı.  Buna göre, yılın üçüncü çeyreğinde dünya genelinde halka arz sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 78 yükselerek 447 oldu. Böylece işlem sayısı bakımından son 20 yılın en hareketli çeyrek dönem yaşandı.

ABD borsalarında yukarı yönlü hareketlerin etkili oldu

Üçüncü çeyrekte halka arzlar yoluyla elde edilen gelir 95 milyar dolar olarak gerçekleşirken, gelirlerde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 138 yükseliş kaydedildi. Raporda, yaşanan ivmelenmede COVID-19 krizi nedeniyle yılın ilk yarısında halka arzların ertelenmesi, salgının yaz aylarında azalış göstermesi ve bol miktarda likiditeyle ABD borsalarında yukarı yönlü hareketlerin etkili olduğu belirtildi.

Üçüncü çeyreğin en büyük işlem değerine ev sahipliği yapan Çin ve ABD piyasaları oldu

Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilen halka arzlardaki yükselişe, üçüncü çeyreğin en büyük işlem değerine ev sahipliği yapan Çin ve ABD piyasalarındaki yükselişlerin öncülük ettiği ifade edildi. Çin ve Hong Kong’da gerçekleşen halka arzlardan elde edilen gelir yüzde 139 artış ve 46,4 milyar dolarla küresel gelirin yüzde 44’ini oluşturdu. Çin ve Hong Kong borsalarında halka arzda işlem sayısı 86’dan 217’ye yükseldi.

Avrupa, üçüncü çeyrekte Çin ve ABD’nin çok gerisinde kaldı

ABD’de halka arzda işlem sayısı 38’den 85’e yükselirken, elde edilen gelir üç kat artarak 33,1 milyar dolara ulaştı. Avrupa, üçüncü çeyrekte Çin ve ABD’nin çok gerisinde kalması dikkati çekti. Halka arz sayısı yüzde 56 artarak 39’e yükselirken, bunlardan elde edilen gelirde yüzde 51 artışla 6,2 milyar dolara çıktı.

 

AA

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy