Malezya yükseliyor

Katılım bankacılığı ve İslami finans alanlarında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Malezya, artık bir dünya markası Malezya; sürprizli şehirleri, el değmemiş yağmur ormanları ve köklü geleneklerinden aldığı güçle ilerleyen çok renkli bir ülke… Malezya’nın en önemli geçim kaynağı petrol ve tarım. Özellikle petrol ülkenin kalkınmasında büyük rol oynuyor.

Güncel 18.04.2017, 10:44 18.04.2017, 10:44
0
Malezya yükseliyor

Katılım bankacılığı ve İslami finans alanlarında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Malezya, artık bir dünya markası


Malezya; sürprizli şehirleri, el değmemiş yağmur ormanları ve köklü geleneklerinden aldığı güçle ilerleyen çok renkli bir ülke… Malezya’nın en önemli geçim kaynağı petrol ve tarım. Özellikle petrol ülkenin kalkınmasında büyük rol oynuyor. 1 litre benzinin fiyatı 1 Malezya Ringiti (MYR) aylık ortalama maaş ise 1500 MYR. 1 dolar ise yaklaşık 4,5 Ringit değerinde. Ülkede sanayi sektörü de son yıllarda büyük gelişme göstermiş olmakla birlikte başta finans, bankacılık ve turizm sektörleri Malezya’nın âdeta parlayan yıldızları olarak görülüyor. Malezyalılar kendilerine güveniyor ve geleceğe umutla bakıyorlar. Ülkenin hemen her yerinde bu ruh hâlini rahatça fark edebiliyorsunuz. Lokanta, otel ve alışveriş merkezleri yoğun talep görüyor. Alışveriş merkezleri 10.00 ile 22.00 saatleri arası hizmet veriyor. Dükkânlar ve mağazalar ise 21.30’da kapanıyor.

Güçlü Bankacılık Güçlü ÜlkeMalezya’nın çok başarılı olup dünyaya rol model olduğu sektörlerin başında ise bankacılık geliyor. Bu gerçeği gören Türkiye hemen harekete geçti. Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Malezya İslami Bankalar Birliği mutabakat anlaşması imzalayarak iki ülke arasında faizsiz bankacılık iş birliğini başlattı. 2012 yılına yapılan bu anlaşma ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye’nin sınırları aşan katılım bankacılığı sistemini yeni bir iş birliği ile Malezya’ya taşıyor. İmzalanan anlaşmayla her iki birlik arasında eşitlik ve karşılıklı yarar esasına dayalı olarak faizsiz bankacılık alanında her türlü iş birliğini gerçekleştirilebilecek. Ayrıca bu anlaşmayla her iki birliğin mezkûr iş birliği ile ilgili bir dizi kesin anlaşmalar veya diğer alakalı anlaşmalar için müzakerelerde bulunabileceği de temel esas ve şartlara bağlanıyor.

Canlı Başkent

Kendisini turizm platformunda “Gerçek Asya” sloganıyla tanımlayan Uzak Doğu ülkesi Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un nüfusu iki milyona ulaşıyor. Başkent, 1857 yılında Klang ve Gombak Nehirlerinin buluştuğu noktada, kalay madenlerinin keşfedildiği bölgede kurulmuş. Burada cevher bulunduğunu haber alıp bölgede ilk yatırımları gerçekleştiren Selangor Ailesi, günümüzde kurşun ve kalay alaşımı ev eşyası üretiminde ülkenin bir numaralı şirketinin sahibi durumunda. Adı “çamurlu kavşak” anlamına gelse de başkentte çamurun zerresine rastlanmıyor. Üstelik sağanak yağmurların hiç eksik olmadığı bir Ekvator ülkesinde yer aldığı hâlde…

Dünyanın Kuleleri

Nüfusunun dörtte üçü Müslümanlardan oluşan ülkenin başkentinde göze çarpan ilk yapı, Ampang Caddesi üzerindeki Petronas Kuleleri. Dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olan 88 katlı binaların yüksekliği 452 metre. Başkentte hayatın kalbi Altın Üçgen olarak adlandırılan bölgede atıyor. Kafe ve restoranlar tıklım tıklım dolu. Motosikletli gençlerin çokluğu dikkatlerden kaçacak gibi değil. Altın Üçgen’i oluşturan üç hareketli cadde ve çevresi, şehrin en gözde alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Bölge, elektronik ve kozmetik ürünlerdeki ucuzluğun yanı sıra çanta başta olmak üzere deri aksesuarlar açısından zengin bir çeşitlilik sunuyor. Özellikle de Bukit Bintang Caddesi üzerindeki pasajlar… Kuala Lumpur, kamu binalarının azlığı ile tanınan bir başkent. Peki, bu renkli ülke nereden mi yönetiliyor? Başkentin 25 kilometre kadar dışındaki Putra Jaya isimli bir şehirden... Bakanlıklar, kamu binaları, finans merkezleri ve bankacılıkla ilgili idari binalar dâhil olmak üzere tüm üst düzey yönetim birimleri, bu yeni bölgede toplanıyor. Başbakanlık Konutu ile Sultanlık Sarayı da burada bulunuyor. Başkent ve çevresinde gökdelenlerden ve uzun bulvarlardan bir an olsun uzaklaşmak isteyenlerin adresi ise Göl Bahçeleri (Lake Gardens) oluyor. Kentin akciğeri işlevi gören bu dev doğal alanın ortasındaki gölde gezi botu kiralayabilir, dünyanın en büyük kuş parkını ve orkide bahçelerini ziyaret edebilirsiniz.


Bitmeyen Yaz


Türk vatandaşlarına üç aya kadar olan ziyaretlerde vizesiz giriş ayrıcalığı sunan Malezya, tam bir yaz ülkesi. Gündüz sıcaklıklarının yıl boyu 26-30 santigrat derece civarlarında seyrettiği ülkeye gitmek için en doğru zaman, nisan ile ekim arası. Malezya’nın giriş kapısı konumundaki Kuala Lumpur ile tanıştıktan sonra bir haftalık bir rota ile ülkenin tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Borneo bunlardan biri. Malezya anakarasının doğusunda yer alan Borneo, dünyanın en büyük üçüncü adası olarak tanınıyor. Bu egzotik adayı asıl ilginç kılan, barındırdığı yaban hayatının olağanüstü çeşitliliği. Öyle ki yeryüzündeki tüm kara memeli hayvanların üçte biri, çiçekli bitkilerin ise yarısı bu topraklarda yetişiyor. Örneğin, orangutanlar da Borneo kökenli canlılar arasında. Ulaşımın hâlâ büyük ölçüde nehirler üzerinden sağlandığı ada, yemyeşil ormanların çevrelediği gölleri, kuş sürülerinin sudaki yansımaları ve ıssız tepeler üzerindeki ahşap kulübeleriyle kartpostal güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Ülkenin “Değerli” Köşesi

Bu kez Malezya’nın en eski yerleşim alanı olarak bilinen Johor’a uzanıyoruz. Ülkenin güney ucunda, Singapur yakınlarındaki Johor Sultanlığı, Malezya Federasyonu’nu oluşturan en özel parçalardan biri. Johor’un “değerli taş” anlamına gelen adı, bölgenin yer altı ve yer üstü zenginliklerine işaret ediyor. 14. yüzyılda kurulan sultanlık, tarih boyunca Portekizli, Hollandalı ve İngiliz denizcilerin ilgisini çekmiş. Uzun süre Avrupalı kolonyalistlerin hâkimiyetinde kalan bölge, 1957 yılında bağımsızlığına kavuşmuş. 1800’lü yıllardan itibaren Osmanlı Devleti ile diplomatik ilişkiler kuran Johor, Türklerle köklü ticari ve dostluk bağları geliştirmiş. Zaten mavi fon üzerine konumlandırılmış ay yıldız ve kırmızı beyaz çizgileri ile Johor bayrağı da Türkiye’yi anımsatıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra alışveriş olanaklarıyla da cazibe kazanan Johor’da bölgenin en eski ve en büyük camisi olan Sultan Abubakar Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Bir asırlık geçmişe sahip olan bu görkemli mabette aynı anda üç bin kişi ibadet edebiliyor. Caminin güzel manzarasını geride bırakarak Danga Körfezi’ne uzanmak elinizde. Bölgenin gözde yerleşim alanlarından biri olan körfezde, yerel mimariye özgü yapıların ile iş ve eğlence merkezleri bulunuyor.

Malay Lezzetleri

Malezyalılar, tüyümsü dikenlere sahip kavuna benzer bir meyve olan ejderha meyvesi (dragon fruit) ile Hindistan cevizine çok düşkünler. Pazarda kavun ve karpuz tezgâhları gibi Hindistan cevizi satan yerlere de rahatça rastlanabiliyor. Hindistan cevizi, bir keser veya pala darbesi ile kırılıp içindeki su pipet ile içilebiliyor. Hindistan cevizi dışında, çok çeşitli ve leziz tropikal meyveleri bulunuyor. Yerel yemekler arasında en gözde olanlar ise “nasi lemak” adı verilen Hindistan cevizli pilav. Yağsız ve tuzsuz yapılan bu pilav, sofraların vazgeçilmezi olarak görülüyor ve hemen her öğünde tüketiliyor. Pirinç ülkede o kadar yaygın ki bambu yaprakları içinde bile pilav pişiriliyor. Ayrıca pilavın tatlısı ve jeli de yapılıyor. Malezyalılar genellikle sofralarında ekmek bulundurmuyorlar. En popüler içecekleri ise “tea tarik” denilen sütlü çay. Kahvaltı alışkanlıkları da bizlerden oldukça farklı. Mesela kahvaltıda et bile yiyorlar. Balık başından yapılan çorbaları da meşhur. Malezyalıların tıpkı Japonyalar gibi çay seremonileri de dillere destan. Bu işi otantik tarzda, sanki bir sanat icra edercesine özenli bir şekilde yapıyorlar.

 

Malezya hakkında 3 ilginç gerçek

Malayların “gerçek Asya”ya hoş geldiniz!” dediği renkli ülke Malezya keşfetmekle bitirilemeyecek zenginliklere sahip. İşte sizi şaşırtacak bilgile

1- Malezya’da büyük bir markete uğrayacak olursanız, Hindistan cevizi ve soya sütünün inek sütünün yerini aldığını göreceksiniz. Dahası da var. Malezya’da bezelyeden ve karidesten bile cips yapılabiliyor ve bambu ağacından dahi meyve suyu elde edilebiliyor.

2- Yüzyıllar boyu yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan kabilelerin geleneksel yaşam biçimlerini görmek için Sarawak Kültür Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Bir gölün etrafına inşa edilmiş geleneksel köy evlerinden oluşan mekânda yerel dans gösterileri de izlenebiliyor. Bilgi için: www.scv.com.my

3- Borneo Adası’nın Sabah bölgesinde bulunan Tunku Abdul Rahman Parkı, Malezya’nın en güzel plajlarını saklıyor. Kota Kinabalu açıklarındaki Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi ve Sulug adalarından oluşan park, su sporları konusunda da dünyaca ünlü.

 

“MALEZYA’DAKI FAIZSIZ BANKACILIK TÜRKIYE’DE UYGULANABILIR.”

Faizsiz finans sistemi ve katılım bankacılığı üzerine çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Kamil Güngör, konu ile ilgili olarak şu görüşleri dile getiriyor: “Faizsiz bankacılık bir taraftan Türkiye’deki potansiyeli değerlendirme amaçlı iken, diğer taraftan dünyadaki sıcak parayı Türkiye’ye çekme düşüncesi de diğer önemli bir politika aracıdır. Zira özellikle 1980 sonrası Türkiye’de ve dünyada ekonomiler dışa açık, rekabete dayalı ve ihracat merkezli bir ekonomik büyüme modelleri benimsenmiştir. Bu modelin önemli bir ayağı ise yabancı yatırımların ülkeye çekilmesidir. Malezya’da var olan ve Türkiye’de henüz uygulanmayan faizsiz bankacılık ürünlerinin Türkiye’de hangi düzeyde uygulanabileceği araştırılmalıdır. Uzak Doğu Asya kaplanları arasında yer alan ve nüfus yapısı ve etnik bakımdan farklı ögeler taşımasına rağmen, önemli bir siyasi ve sosyal sorunla karşı karşıya bulunmayan Malezya modeli katılım bankacılığı Türkiye’ye model olabilir mi? Olup olamayacağı bilimsel çalışmalarla ve bütün yönleriyle ele alınmalıdır”.
Yorumlar (0)
11°
orta şiddetli yağmur
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13