5.2 C
İstanbul
Salı, Mart 2, 2021

Girişim Sermayesi ile Yatırımlar Artıyor

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de büyük yatırımlar için global şirketler, Türk şirketleriyle kurdukları ortaklıklarla ihalelere girme şansı yakalıyor

Yazı: Mustafa Özkan

Dünyada katılım finans; sigortadan emekliliğe, bireysel birikimlerden kurumlar arası ortak sermaye uygulamalarına kadar her şeyi kapsamaktadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere katılım finans modeli sadece bankacılık işlemlerini kapsayan bir sistem değildir. Dengeli bir finans sistemi kurmak, sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşmayı kolaylaştırmak, küçük mevduatları ekonomiye kazandırmak, yeni hizmetler geliştirmek ve sermayenin tabana yayılmasına belli ölçüde katkıda bulunmak da katılım finans modelinin kapsamı içerisindedir. Dolayısıyla ülkede gerçekleşen
her yatırım ve ortaklık bu modeli de etkiler. Örneğin; Körfez bölgesi ülkelerinin petrol ile gelişen ekonomilerinin zaman içerisinde alternatif yatırım alanları ile hızlı büyümesi, katılım bankalarının büyüme etkenleri arasında yer alıyor. Körfez Bölgesi ülkelerinde yüzde 60’ların üzerinde şirketler, müşareke denilen ortak yapılar kurar ve dünya çapında ihalelere girer, şirket satın almaları yapar. Hatta ünlü futbol kulüpleri bile İngilizcesi “joint venture” olan bu yapılanma ile finanse edilmektedir. Türkiye’de son yıllarda görmeye başladığımız bu ortak girişim sermayesi ile birçok yatırıma irili ufaklı şirketler girme şansı bulurken son dönemde ülkemizde uygulanan “yerlilik” şartı da gerçekleşmektedir. Ülkemizde yaşanan büyük yatırımlar için global şirketler yerli Türk şirketleriyle kurdukları ortaklıklarla ihalelere girme şansı yakalamaktadır.

Ortak Girişim Sermayesinin Avantajları

• Son teknoloji ürünler ve sistemlerin kazanımı sağlanıyor

• Finansal olarak sadece yurtiçi değil yurtdışı garantör finans şirketleriyle projeler destekleniyor.

• Ülke olarak global çapta itibar sağlanıyor.

• Yerli üretim ve şirketler desteklenerek büyüme sağlanıyor.

• İstihdamın nitelikli artışı sağlanıyor.

• Finansman krizleri en aza indirgeniyor.

Enerji Yatırımları Türkiye’nin İtibarını Yüceltiyor

Ortak girişim sermayesinin son günlerdeki en büyük örneği; ülkemizde yatırımlarına başlanan yenilenebilir enerji santralleri kurulması projesidir. Bu proje sayesinde enerjide dışa bağımlılık yüzde 20 düşerken, hem rüzgâr hem güneş enerjisi yatırımları ile de doğal yaşam korunmuş olacak. Türkiye’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ihaleye açılan Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji projesi “YEKA” yerli ve yabancı enerji şirketleri tarafından büyük ilgi gördü. Bakanlığın yüzde 65 yerlilik şartı koyduğu ihaleye yabancı enerji şirketleri, Türk enerji şirketleriyle kurdukları girişim sermayesi ortaklık modeliyle tekliflerini sundu. Şirketler, ortaklık yapılarını proje kapsamındaki mali ve teknik gerekliliklere ve bu gereklilikleri hangi şirketin çözeceğine göre kurguladı. Bu tür çalışmalar, Türkiye’ye istihdam ve tecrübe katmakla birlikte, Türkiye’nin vizyon ve itibarını da yüceltmektedir. Yatırımların sonucu olarak mühendislik eğitimi kaliteli hale gelmekte ve ortaklık kültürümüz artarak ve globalleşmektedir.

Yenilenebilir Enerji Türkiye’ye Değer Katar

Açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilen Rüzgâr Enerjisi İhalesini 3,48 dolar sent/kilovatsaat teklifle Alman Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazandı. İhaleye dünyanın en büyük on rüzgâr tribünü üreticileri teklif verdi. Türk ortaklı konsorsiyumlar arasında Alman, Çin, Amerika ve Danimarkalı şirketler yer aldı. Mali teklif zarfları açıldığında ilk en düşük teklif 4,19 dolar dolar sent/kilovatsaat olarak geldi. İhalenin başlarında çekilen firmaların ardından Mingyang İlk İnşaat ile Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu arasında yaşanan kıyasıya yarış 30. turda son buldu. İhale ile Türkiye’nin beş ayrı bölgesinde 12 şehirde toplamda 1000 megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulacak. Kayseri–Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir bu şehirler arasında yer alıyor. Kazanan konsorsiyum yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar tribünü fabrikası kuracak. İhale ile 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapılacak. Bu proje ile kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1.1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak.

300 ile 450 Yerli Rüzgâr Türbini Üretilecek

Kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgâr türbin fabrikası kuracak. Fabrikada her biri en az 2,3 megavat gücünde olmak üzere, 300 ila 450 yerli rüzgâr türbini üretilecek. Konsorsiyum, kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam beş alanda 10 yıl boyunca AR-GE çalışması yapacak. Söz konusu AR-GE çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80’i yerli mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile AR-GE faaliyetleri yürütülecek. Fabrikanın kurulum süresi, sözleşme imzalama tarihinden itibaren 21 ay olarak belirlenirken projenin lisans süresi 30 yıl olacak.
Kazanan konsorsiyum, Kayseri-Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen beş ayrı bölgede bin megavatlık kapasiteyi devreye alacak. Rüzgâr YEKA ihalesini kazananı, 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgârdan karşılanacak. Aynı zamanda, kurulacak rüzgâr tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.

Dünya Devlerinden Teklif İhaleye, teklif veren konsorsiyumlar ise şöyle: – Vestas (Danimarka) – Enerjisa – General Electric (GE- Amerika) – Fina Enerji – Goldwind (Çin) – Akfen Holding – Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji – Siemens (Almanya) – Türkerler-
Kalyon – Enercon (Almanya) – Polat Enerji – Limak Enerji – Nordex (Almanya) – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji – MingYang (Çin) – İlk İnşaat – Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya) – IC İçtaş Enerji

TÜRBİN KURULACAK BÖLGELER • Kayseri–Niğde • Sivas • Edirne-Kırklareli-Tekirdağ • Ankara-Çankırı-Kırıkkale • Bilecik-Kütahya • Eskişehir

İHALE SONUCU, TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİNE KATKI SAĞLAYACAK

Güneşte olduğu gibi rüzgâr ihalesinde de yüzde 65 yerlilik oranıyla çok büyük bir teknoloji üssü olma noktasında adım atıldı. 12 şehirde yapılacak rüzgâr türbin fabrikaları ile 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak. İhale, Alman şirketi Siemens’in kazanmasıyla neticelendi ve bu resmin bölge ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ve Almanya’nın 200 yıllık tarihsel iş birliği açısından da baktığımızda, bu sonucun Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu resim bölgeye ve dünyaya önemli bir mesaj oldu. Alman firmaların bu kadar cesur ve girişimci vizyoner bakış açısında Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı yapacağının resmini de ortaya koymuştur. Düne kadar rüzgârda 10,3 sent yerli katkı payıyla rüzgâr kilovat saat alım maliyeti tarihi bir rekorla bugünkü ihaleyle 3,48 sente düşerek bir dünya rekoru fiyatta gerçekleşmiştir. 2019 yılı başına kadar inşallah yerli üretim rüzgâr tribünlerimizi sisteme dâhil edeceğiz. Yılda 1,5 milyon tondan fazla karbon salımı ile çevrenin gelişimi, temizliği açısından da büyük bir çevresel katkı için önemli bir adım olmuştur.

İŞ DÜNYASINDAN DEĞERLENDİRMELER

• Türkerler İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker:

“Rüzgar Enerjisi İhalesi’ne beş Alman devi ilgi gösterdi, ortaklarımızla dersimizi çok iyi çalıştık. İhale sonunda ortaya çıkan sonuçtan memnunuz.”

 

• Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata:

“Bin megavat daha Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltmayı gerçekleştiren bir ihale oldu. Sonuçtan memnunuz.”

 

• Siemens Gamesa Türkiye Üst Yöneticisi Hakan Yıldırım:

“YEKA kapsamında belirlenen sınırların üzerinde hedef koyduk. Elektrik birim maliyetini daha düşürmek için elimizden geleni yapacağız.”

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy