1 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

Gazze: Sağır Dünya

İlginizi Çekebilir

Gazze: Sağır Dünya, Gazze’deki işitme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları yaşamın doğal akışı içinde anlatıyor

Gazze’de çeşitli sebeplerle işitme yetisini kaybetmiş veya doğuştan işitme engelli 15 bin insan yaşıyor. Bu insanlar belki de hepimizden daha hassas, üretici, çalışkan ve hayatta güçlü kalabilme yeteneğine sahip. Al-Jazeera televizyon kanalı, Gazze’deki işitme engellilerin hayatını konu alan “Gazze: Sağır Dünya” isimli bir belgesel yayınladı. Uluslararası İşitme Engelliler Haftası için özel olarak hazırlanan film, Mustafa El-Nebih tarafından çekildi. Belgesel, işitme engellilerin karşılaştıkları zorlukları ve mücadelelerini hayatın doğal akışı içinde anlatıyor. Çekimlerin mekânı Refah, Cibaliye, Bahr mülteci kampları, engelliler için mesleki eğitim veren atölye ve sergiler, rehabilitasyon merkezleri, sokaklar, kısacası işitme engellilerin yaşadığı her yer tercih edildi. Filmde, “Rüyaların da sesi yok ama gerçekleşiyor” mesajıyla, olumsuzlukların, hayatı yaşamaya engel olmadığını, rüyalarını gerçekleştirmeye çalışanların ağzından anlatılıyor. Bu film, Filistin’i kafamızda canlandırdığımız acı temalı fotoğraflar dışında bir dünya sunuyor bizlere. Belgeselde en can alıcı kısım ise işitme engelli Filistinlilerin, İsrail bombalarının sesini duymadan yaşadıkları sarsıntıyı anlatmaları. “Ellerimizle konuşuruz” diyen, sessiz bir dünyada yaşayan işitme engelli insanlar, bizlere bin bir çeşit sesle anlamlı kıldığımız dünyamız dışında, bambaşka renklerin olduğunu da gösteriyor. Saldırılardan sonra zor olan hayatların nasıl alt üst olduğunu yansıtan film, arkadaşlarını, evlerini, işlerini kaybetmiş işitme engellilerin röportajlarıyla son buluyor.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy