1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Fitch, Finansal Veri Raporunu Yayımladı

İlginizi Çekebilir

Moody’s ve Standart & Poor’s ile beraber dünyanın en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch, Türk bankalarının finansal verilerinin ve bilançoların yer aldığı veri raporunu yayınladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün döviz likiditesinin kısa vadeli piyasaya duyarlı dış finansman gereksinimlerini karşılamak için yeterli olduğunu bildirdi.

Birçok bankanın çekirdek sermaye oranlarının yeterli

Bankaların kredi profillerinin olası sonuçlarının da analiz edildiği raporda, Türk bankalarında kredi büyüme hızının bu yılın üçüncü çeyreğinde gevşediği belirtildi. Türk bankalarında sorunlu kredi oranının eylül ayı sonunda yüzde 4,1’e indiği ifade edilen raporda, çoğu bankanın çekirdek sermaye oranlarının yeterli olduğu vurgulandı.

“Türk Bankacılık sektörünün döviz likiditesi dış finansman gereksinimlerini karşılamak için yeterli”

13 bankaya yer verilen Fitch raporunda, “Türk Bankacılık sektörünün döviz likiditesi kısa vadeli piyasaya duyarlı dış finansman gereksinimlerini karşılamak için yeterli. Oynak piyasa koşulları değerlendirildiğinde yeniden finansman riskleri yüksek ancak bankalar Kovid-19 salgınında dış finansmana makul oranda erişimi sürdürdüler.” değerlendirmesinde bulunuldu. Raporda, Türk bankaların döviz likiditeye ulaşmalarının merkez bankasına yüksek oranda bağımlı hale geldiği ileri sürüldü.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy