1.1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Finansal Bir Kavram; Aktif Rasyosu

İlginizi Çekebilir

18 Nisan 2020 tarihinde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) almış olduğu karar ile finansal kesimin gündemine oturan aktif rasyosu, bankaların yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. BDDK bu karar ile aktif rasyosu aylık ortalamalarının özel bankalar için yüzde 100, katılım bankaları için yüzde 80 değerine ulaşmasını zorunlu kılmıştır. Alınan ilk karar bu şekilde idi. Bankaların bu karar için bazı revize talepleri oldu. BDDK bu taleplere duyarsız kalmayarak kararda şu şekilde bir revize gerçekleştirdi; Aktif Rasyosu (AR) değeri 1 Ağustos’tan itibaren mevduat bankaları için yüzde 100’den yüzde 95’e, katılım bankaları için yüzde 80’den yüzde 75’e düşürülürken, AR’daki yabancı para cinsi kalemlerin TL’ye çevrimi, haftalık hesaplama tarihlerine ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz alış kurlarının kullanıldığı yöntemden “bir önceki takvim ayında gerçekleşen ortalamanın esas alınması” şeklinde revize edildi. Bankaların rasyoyu tutturabilmek adına gerçekleştirmiş olduğu kredi genişlemesi neticesinde 2020 Eylül ayında aktif rasyosunda bir revize daha gerçekleştiren BDDK, 1 Ekim’den itibaren aktif rasyosu aylık ortalamalarını mevduat bankaları için yüzde 95’ten yüzde 90’a, katılım bankaları için yüzde 75’ten yüzde 70’e çekti.

 Aktif Rasyosu nedir? 

Aktif rasyosu finansal bir denklemdir. Pay kısmında; krediler, menkul kıymetler ve swaplar yer alır. Payda kısmında TL mevduat ve YP (Yabancı Para) mevduat yer alır. YP mevduatın da kat sayısı daha yüksektir (1.25). Yani YP mevduatın paydayı arttırıcı ve aktif rasyosunu düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Bu düzenleme ile BDDK’nın bankalara vermiş olduğu mesajları şu şekilde sıralayabiliriz; “Elinizdeki mevduatları daha fazla krediye döndürün ve piyasayı daha fazla fonlayın”. Bir diğer mesaj “menkul kıymetlerinizi arttırın ve yine piyasaya bu yol ile likidite sağlayın.” Payı arttırıcı son yöntem olan Swap yöntemi ile de “Merkez Bankasına dövizlerinizi getirin ve karşılığında TL alın. Almış olduğunuz bu TL’leri de müşterileriniz taleplerine göre piyasaya sunun.” mesajları verilmektedir. Bu yöntem ile Merkez Bankası rezervleri de artmış olacaktır. Bu rasyoyu tutturamayan bankalara her ay hesaplanan yöntem ile aşım tutarınca ceza kesileceği kararda ayrıca belirtilmiştir. Bu oran banka bilanço büyüklüklerine göre oldukça yüklü bir rakama tekabül edebilmektedir.

BDDK piyasadaki para talebinin karşılanmasını bankalardan yükümlülük olarak talep etmektedir

Burada BDDK tarafından verilen mesaj nettir. Özellikle koronavirüs sürecinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde BDDK piyasadaki para talebinin karşılanmasını bankalardan yükümlülük olarak talep etmektedir. Finansal kontrol her ne kadar Merkez Bankasının para politikası araçları (politika faizi, açık piyasa işlemleri gibi para politikası araçları burada söylenebilir) ile sağlansa da asıl likidite yönetimi bankacılık sistemi üzerinden yürütülmektedir. Yaşadığımız bu pandemi süreci ekonomik olarak da sosyolojik olarak da tecrübe edilmemiş bir süreçtir. Bu süreçte ekonominin lokomotifi olan bankaların müşterilerine kâr amacı gütmeden yapmış oldukları yapılandırmalar veya taksit ötelemeleri bankalar tarafından yapılan bir vefa örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. BDDK Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben’in de belirttiği gibi bu dönemde müşterisinin yanında olan ve her türlü desteği herhangi bir menfaat gözetmeden yerine getiren bankalar orta ve uzun vadede bu süreçten kârlı bir şekilde çıkacaktır. Aktif rasyosu düzenlemesi de bu dönemde bankanın müşterisine kredi kanallarını daha fazla açmasını, her türlü gelen mantıklı taleplerini yerine getirmesini ve piyasaya sunulan likiditenin arttırılmasına yönelik bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zor günlerde müşterisinin yanında olan bir banka uzun vadede mutlaka kazanacaktır”

Evet, zorlu bir dönemden geçiyoruz. Toplum olarak bunun bilincindeyiz ve önlemlerimizi alıyoruz. Fakat şöyle bir gerçeklik bulunmaktadır; Bu günler elbet bitecek ve herkes tekrardan tezgâhlarına dönecektir. Tezgâhlarımıza döndüğümüz zaman, o zorlu süreçlerde yanımızda olan bankalara vefamız artacak ve onlarla âdeta bir iş ortağı gibi çalışacağız. BDDK’nın yapmış olduğu aktif rasyosu düzenlemesi aslında bu vefanın sağlanmasına yardımcı olur niteliktedir.  Nisan 2020’de yürürlüğe giren ilk aktif rasyosu düzenlemesi bu niyetler eşliğinde çıkarılmış olup, Eylül ayındaki son revize ile beraber kredilerdeki büyümenin artık istenilen seviyeye ulaştığı ve artık oluşabilecek enflasyonist baskının önüne geçmek adına normale dönme sürecine girildiği görülmektedir.

Aktif Rasyosu nasıl hesaplanır?

Aktif Rasyosu formülü;

Ahmet Necip DEMİR

 

 

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy