11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

“Faizsiz Ekonomi” Programı İzleyicilerle Buluşuyor

İlginizi Çekebilir

Ekonomi haber kanalı A Para’nın Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) sponsorluğunda gerçekleştirilen “Faizsiz Ekonomi” programı, 4 Eylül’den itibaren yayına başladı. Katılım bankacılığı ekosistemi ve ürünlerinin kamuoyuna daha fazla tanıtılması adına yayına hazırlanan program, her çarşamba saat 15.00 ile 15.30 arasında çeşitli konukların katılımıyla gerçekleştiriliyor.

İlk Haftanın Konuğu TKBB Başkanı Özdemir Oldu

Şubat 2020’ye kadar toplam 22 hafta devam etmesi planlanan Faizsiz Ekonomi programının 4 Eylül’de yayınlanan ilk bölümüne konuk olarak TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Katılım Genel Müdürü (GM) Metin Özdemir katıldı.Programın açılışında katılım bankacılığının gelişimi, hedefleri ve KOBİ’lere kullandırılan fon yöntemleri hakkında açıklamalarda bulunan Özdemir, “2000’li yılların başında katılım bankacılığının bankacılık sektörü içindeki payı yüzde 2 civarındaydı. 2001’de Türk bankacılık sisteminde yapılan düzenlemeler ve bu tarihten sonra gelen yönetimlerin de desteğiyle katılım bankacılığı olarak bugün sektör içindeki payımızı yüzde 5,7’lere kadar taşıdık.” dedi. 11’inci Kalkınma Planı doğrultusunda katılım bankaları olarak sektördeki paylarını yüzde 10’un üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, “2015’te ilk kamu bankamızın katılım ekosistemine dâhil olmasıyla birlikte devletimizin de bu konudaki stratejisi netleşmiş oldu. Önümüzdeki süreçte sektöre yeni girecek olan katılım bankaları ve uluslararası yatırımcılarla birlikte, hedeflenen yüzde 10’luk payın daha da üstüne çıkmak için gayret sarf ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci Programda TKBB Genel Sekreteri Akyüz Yer Aldı

Faizsiz Ekonomi programının 11 Eylül’de yayınlanan ikinci haftasının konuğu, TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz oldu. Türkiye’de katılım bankacılığının büyümesi adına neler yapılması gerektiğinin tartışıldığı bölümde Akyüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizsiz finansın geliştirilmesine yönelik son açıklamalarını değerlendirdi. Akyüz, “Bugün Türkiye’de, altı katılım bankamız bin 150 şubesi ile faaliyet gösteriyor. Şu anda bankacılık sektörü içindeki payımız yüzde 6’ya yaklaştı ancak hedefimiz en az 2025’e kadar bu payı yüzde 15’e çıkarmak. Sözkonusu hedefi yakalayabilmek adına Hükümetimizden beklentimiz, bu konudaki desteklerini sözün ötesinde de sürdürerek pozitif ayrımcılık yapmasıdır.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy