11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Enerjide Ar-Ge Bütçesi 111 Milyon Lirayı Aştı

İlginizi Çekebilir

Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin son 3 yılda hazırladığı Ar-Ge projelerinin bütçesi 111 milyon 399 bin lira oldu. Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerince son üç yılda enerji sektöründe teknolojinin geliştirilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması amacıyla yapılan Ar-Ge projelerinin bütçesi 111 milyon lirayı aştı.

AA muhabirinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2014’ten bu yana elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından kuruma 369 Ar-Ge projesi için başvuruda bulunuldu, bu projelerin 137’si kabul edildi. Projelerin 118’i elektrik dağıtım, 19’u ise doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından hazırlandı. Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri, EPDK tarafından kabul edilen projelerin 32’sini tamamladı. Son 3 yılda kabul edilen Ar-Ge projelerinin bütçesi 111 milyon 399 bin lirayı buldu. Elektrikte kabul edilen projelerin bütçe büyüklüğü 102 milyon 809 bin lira, doğalgazda kabul edilen projelerin bütçe büyüklüğü ise 8 milyon 590 bin liraya ulaştı. EPDK yetkilileri, Ar-Ge projeleri ile Türkiye’nin elektrik ve doğalgaz dağıtımının uluslararası kalite standartlarına ulaştırılmasının amaçlandığını belirterek, dağıtım sistemlerinin işletimine yönelik teknoloji geliştirilmesi ve yerlilik oranı ile verimliliğin artırılmasına yönelik projelerin desteklendiğini kaydetti.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy