4.1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

En Fazla Maske, Almanya’ya Satıldı

İlginizi Çekebilir

Türkiye, COVID-19, salgınının etkili olduğu yılın ilk yarısında 105,1 milyon dolar tutarında tek kullanımlık tıbbi maske ihraç etti. En fazla tek kullanımlık maske sattığı ülke ise Almanya oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye Ocak-Haziran döneminde dünyanın 108 noktasına tek kullanımlık maske ihracatı yaptı.

En fazla talep Almanya, Çin ve Fransa’dan geldi

Ocak-Haziran döneminde Türkiye’de üretilen tek kullanımlık maskelere en çok Almanya, Çin, Fransa, Romanya ve Kuveyt’ten talep geldi. Bu dönemde Almanya’ya yaklaşık 14,3 milyon dolarlık, Çin’e 13,6 milyon dolarlık, Fransa’ya 9,8 milyon dolarlık, Romanya’ya 8,6 milyon dolarlık ve Kuveyt’e 8,5 milyon dolarlık tek kullanımlık tıbbi maske satıldı.

Yılın ilk yarısında 1 milyon doların üzerinde tek kullanımlık maske ihracatı yapılan ülkeler ise İspanya, İngiltere, Hong Kong, Hollanda, Irak, Slovakya, Suudi Arabistan, Portekiz, Bulgaristan, İtalya ve Moldova oldu.

Ocak-Haziran döneminde maske ihracatının miktarı yaklaşık 1260 ton oldu

2019’un ilk yarısında dünyanın 47 noktasına tek kullanımlık maske satılırken, en çok ürün gönderilen ülkeler Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Polonya olmuştu. Ocak-Haziran döneminde tek kullanımlık maske ihracatında ilk 20’de yer alan fakat geçen yılın aynı döneminde ihracat yapılmayan ülkeler, İspanya, Hong Kong, İtalya ve ABD oldu. Ocak-Haziran dönemindeki maske ihracatının miktarı yaklaşık 1260 ton oldu.

İthalatta Çin başı çekti

Öte yandan, yılın ilk yarısında 3 milyon 421 bin 129 dolarlık tek kullanımlık maske ithal edildi. En çok maske satın alınan ülkeler Çin, ABD ve Almanya oldu. Bu dönemde Çin’den 1,8 milyon dolarlık, ABD’den 209,3 bin dolarlık ve Almanya’dan 164,7 bin dolarlık tek kullanımlık maske satın alındı.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy