10 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Emlak Katılım, Şubeleşmede Hedef Büyüttü

İlginizi Çekebilir

Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, 2020 yılı için planladıkları 40 şube hedefini yukarı yönlü revize ettiklerini ve yeni şube hedeflerini 50’ye çıkardıklarını belirtti. Bayraktar, Emlak Katılım bankasının büyüme stratejisini ve dijitalleşmenin sektöre etkilerine ilişkin bilgi verdi.

“Şubeleşme ve finansal yapı anlamında güçlendik”

Pandemi döneminde aldıkları aksiyonlarla büyümeye devam ettiklerini aktaran Bayraktar, “Gerek şubeleşme gerekse finansal yapı anlamında güçlendik. Emlak Katılım olarak yılın ilk yarısındaki makroekonomik görünüm ve ekonomik gelişmelere hızla uyum sağladık. Kredi stratejileri ve politikalarımızı gözden geçirerek pazarlama stratejimizde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdik. Hükümetimizin pandemi ile mücadele kapsamında oluşturduğu destek paketleri çerçevesinde, ölçeğimiz kapsamında reel sektöre destek sunduk. Ekonomik aktiviteye desteğimizi hız kesmeden sürdürdük. Düşük maliyetli konut kredisi teşviki ile 250 alt sektörü etkileyen inşaat sektöründe amaçlanan canlanma büyük ölçüde sağlanmış oldu. Emlak Katılım olarak biz de bu kampanya kapsamında sektöre katkı sağladık.

Salgının oluşturduğu negatif etkilere rağmen aktif büyüklüğümüzü 9,2 milyar TL’den 16,2 milyar TL’ye taşıyarak yüzde 76,1’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Özelikle reel sektörü destekleyen fonlar kullandırdık. Kullandırdığımız fon büyüklüğümüz 11 milyar TL’yi geçerken, topladığımız fonlar da 10,5 milyar TL civarında gerçekleşti.” dedi.

“Sukuk ihraçlarına gelen yoğun talepten memnunuz”

Bayraktar, 2 Ekim 2020 itibarıyla yaklaşık 2,3 milyar TL tutarında 14 adet kira sertifikası ihracı gerçekleştirdiklerini bildirdi. Haziran ayında 369 gün vadeli, 4 dönemsel kira ödemeli olarak ihraç ettikleri kira sertifikasının Türkiye’nin ilk getirisi katılma havuzuna referanslı sukuk ihracı olarak kayıtlara geçtiğini belirten Bayraktar, piyasaya nazaran daha uzun vadeli olarak gerçekleştirdikleri sukuk ihraçlarına gelen yoğun talepten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“Şubeleşmemiz hız kesmeden devam ediyor”

Bayraktar, Türkiye’nin güçlü ekonomik konumuna güvendiklerini ve bu güven ışığında ülkenin dört bir yanında şubeleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini aktardı. Bu alanda yakaladıkları başarı çizgisiyle de hedef büyüttüklerine dikkati çeken Bayraktar, “‘Son olarak İstanbul’da hizmete sunduğumuz şubelerle hizmet noktası sayımız 31’e çıktı. Geldiğimiz noktada Merkez (Ataşehir), Fatih, İkitelli, Ümraniye, Erenköy, Laleli, Sultanbeyli, Bağcılar, Pendik, Altunizade, Beykent, Güneşli, İmes, Merter, Üsküdar, Gebze, Ankara, Ankara (Ostim), Bursa, Bursa Yıldırım, İzmir, İzmit, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Samsun, Kayseri, Rize, Adana, Konya ve Konya Büsan şubelerimizle müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

2020 yılı için planladığımız 40 şube hedefini yukarı yönlü olarak revize ettik ve yeni şube hedefimizi 50’ye çıkardık. Fiziki olarak bizim için elzem olan noktalarda yer almayı hedefliyoruz. Şube ağımızı genişletmeyi önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Bu sayede müşterilerimize bulundukları lokasyonlarda ulaşmayı amaçlamakla birlikte yaptığımız yatırımla yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dijital alanda büyümeye odaklanıyoruz”

Köklü geçmişe sahip genç bir katılım finans kuruluşu olduklarını ifade eden Bayraktar, Türkiye’nin dört bir yanında müşteri kazanmak istediklerini, bu anlamda şube ağı kadar dijital kanalları da etkin bir şekilde kullanmayı hedeflediklerini kaydetti.

E-şube sayesinde tamamen dijital kanal üzerinden müşteri kazanmayı ve tüm müşterilere ihtiyaç duydukları bankacılık hizmetlerini kapılarına kadar götürmeyi hedeflediklerini belirten Bayraktar, ‘Özel veya tüzel, tüm kişiler; müşterimiz olmak için özellikle bu pandemi döneminde şubelerimiz aracılığıyla temasa geçmek zorunda kalmasınlar, e-şubemiz aracılığıyla müşterimiz olsunlar, tüm bankacılık işlemlerini bu kanal üzerinden yapabilsinler istiyoruz. Dijital bankacılık alanında müşteri memnuniyeti ve bağlılığını sağlayacak ürünler özelinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu kulvarda büyümeye odaklanıyoruz.’ diye konuştu.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy