4.1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Emlak Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Değişti

İlginizi Çekebilir

Emlak Katılım Bankasında geçen hafta yapılan genel kurul ile birlikte Zeki Sayın dönemi son buldu. Yönetim kurulu başkanlığı görevini Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar üstlendi

 

Zeki Sayın, Türk bankacılık sektörünün duayen isimlerinden biri. 2003 yılından itibaren tasfiye sürecindeki Emlakbank’ın yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlüğü görevini üstlendi. 2017 yılında banka ile ilgili tasfiye kararının kaldırılmasında önemli rol oynadı. Bankayı tekrar faaliyete geçirmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve yetkili mercilerle yoğun mesai harcadı. Emlakbank tasfiye sürecinde 12 bin olan borçlu sayısını 5 binlerin altına çekerken, Hazine’ye de 4 milyar TL’den fazla kaynak aktardı. İlaveten bankada 250 milyon dolara yakın sermaye oluşturdu. Yine protokole bağlanmış 1 milyar TL’den fazla alacağın tahsilat sürecini devam ettirdi. Bankayı vergi rekortmenleri arasına soktu.

Katılım bankası olmasına karar verilen Emlakbank’ta geçen hafta çarşamba günü yapılan genel kurul ile birlikte Zeki Sayın dönemi resmen son buldu. Zeki Sayın bundan sonra görevine yönetim kurulu üyesi olarak devam edecek. Zeki Sayın’dan boşalan yönetim kurulu başkanlığı görevine Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar getirildi.

1966 yılında Konya’da doğan Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 1988 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalında tamamlayan Prof. Dr. Birpınar ayrıca, 1991 yılında İtalyan Üniversitesi’nde, 1994 yılında ise Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2009 yılında ise Profesör unvanını alan Prof. Dr. Birpınar, halen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

 

Kaynak: Ekonomist

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy