1 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

Dijital Müşteri Edinimini Düzenleyen Yasa Yürürlüğe Girdi

İlginizi Çekebilir

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kuruluna gönderilen, Bankalar ve FinTech’lere uzaktan müşteri edinme imkanı tanıyan kanun teklifi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Yeni yasayla birlikte finans kuruluşları Müşteri Tanı (KYC) ve sözleşme süreçlerini uzaktan kimlik tespiti veya üçüncü tarafa güven yöntemleriyle tamamen dijital ortamda yürütebilecek.

Geçtiğimiz Mart ayında yayımlanan Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ile bu süreçlerin fiziki yürütülebilmesinin yanında tamamen dijital ortamda ve uzaktan yürütülebilmesinin yolu açılmış ve kimlik tespiti aşamasının “uzaktan” veya “üçüncü tarafa güven” yöntemleri ile yapılabileceği düzenlenmiş, ancak müşteri ediniminin ikinci aşaması olan “sözleşme” aşamasına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştı. Dolayısıyla mevcut düzenlemeler gereği sözleşme aşamasının halen yazılı yani müşteriler ile fiziki olarak bir araya gelerek yürütülmesi gerekiyordu.

Dijital müşteri edinimini düzenleyen yeni torba yasa bu durumu değiştirecek.

Yasanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: fintechistanbul.org

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy