-1.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni’ne katıldı. Erdoğan, “Birbirini tamamlayan 6 köklü kamu faaliyetimizin bir çatıda toplanması sektöre yeni bir dinamizm kazandıracaktır. Türk sigortacılığının en önemli sorunu yeni ürün geliştirmekte zorlanmasıdır. Sigortacılık hizmetleri, istikrarlı büyümeye katkı sağlayacaktır.” dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli paylaşımlarda bulundu.

“Bölgesel güç bir sigorta şirketi çıkarmaya bir adım daha yaklaştık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuruluşundan bu yana Varlık Fonu’nun çalışmalarına değindi. Erdoğan, “Gelecek nesillere güçlü bir ekonomi bırakmak için Varlık Fonu’nu kurmuştuk. Kuruluşundan bu yana Varlık Fonu güçlü bir portföye ulaştı. Bugün de sigorta sektörüne vizyon kazandıracağına inandığım stratejik bir hamleyi hayata geçiriyoruz. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Denetleme Kurumu’nu kurarak kritik bir adım attık.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Denetleme Kurumu’nu kurarak kritik bir adım attık. Ziraat Sigorta, Halk Sigorta, Güneş Sigorta, Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik bundan sonra Türkiye Sigorta çatısı altında hizmetlerine devam edecek. Bu büyük birleşme ile Türk sigortacılık sektörünü çok daha güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşturduğumuza inanıyorum. Reel ekonomiye ve piyasaya da önemli katkıları olacaktır. Birbirini tamamlayan 6 köklü kamu faaliyetimizin bir çatıda toplanması sektöre yeni bir dinamizm kazandıracaktır. Türk sigortacılığının en önemli sorunu yeni ürün geliştirmekte zorlanmasıdır. Sigortacılık hizmetleri, istikrarlı büyümeye katkı sağlayacaktır.

Önümüzdeki dönemde sektörde hem sigorta hem de emeklilik tarafından önemli gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. Türkiye’den bölgesel güç bir sigorta şirketi çıkarmaya bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Dünya artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni bir döneme girmiştir”

COVID-19’un insanlığın son asırda karşılaştığı en büyük sağlık krizi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, ”Gelişmiş ülkeler dahil birçok ülke bu koronavirüse hazırlıksız yakalanmıştır. Maddi olarak bizden üstün olan ülkeler temel ihtiyaçların teminine kadar birçok ürüne ulaşmakta zorluk yaşadılar. Dünya artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni bir döneme girmiştir. Covd-19 hayatımızın her alanını derinden sarsmıştır. Ekonomiden turizme kadar pek çok alanda salgının artçı şoklarını hala hissediyoruz. Salgının sarsıcı etkisinin daha iyi anlaşılması ile uluslararası kuruluşlar büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyona gitmek durumunda kalmışlardır.” dedi.

“Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daralma ile diğer ülkelerden pozitif ayrışmıştır”

Erdoğan, 2020’nin ikinci çeyreğinde Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili paylaşımda bulundu. Erdoğan, “Ekonomide 2020’nin ikinci çeyreğinde Japonya yüzde 10, Almanya 11,7, İngiltere yüzde 21,7, İspanya yüzde 22,7 daralmıştır. İlk çeyrekte 4,4 büyüyen Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daralma ile bu ülkelerden pozitif ayrışmıştır. Esnafımız ve vatandaşımızı salgının etkilerine karşı korumaya aldık. Ne sağlık sisteminin çökmesine, ne kamu sisteminde aksaklık yaşanmasına, ne de ekonominin tamamı ile durmasına izin verdik. Türkiye gerçeklerinden kopuk, fevri kararlar almak yerine soğukkanlı kararlar ile süreci yönettik.” şeklinde konuştu.

“Ekonomik güven endeksi 62,9’dan yüzde 85,2 seviyesine çıktı”

Dünyayı etkisi altına alan salgından sıfır hasarla çıkmanın mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “Biz pandemiden asgari etkilendik. Kamu ve özel sektörümüzdeki yatırımlara hız verdik. Ekonomimizi yeniden rayına oturttuk. Ağustos ayındaki veriler yakalanan ivmenin sürdüğüne işaret ediyor. Ekonomik güven endeksi 62,9’dan yüzde 85,2 seviyesine çıktı. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı 65.5 seviyesinden ağustos ayında 73 seviyesine yükseldi. Son zamanlarda finansmana sağladığımız desteklerle konut ve otomobil satışlarında rekor kırdık.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemize gelen turist sayısı ilk 8 ayda 10 milyon sınırına ulaştı”

İhracattaki toparlanmanın sürdüğünü ifade eden Erdoğan, “Otomobil satışları Temmuz ve Ağustos ayında yüzde 62 seviyesinde yükseldi. İhracatımızdaki toparlanmanın sürdüğünü de görüyoruz. Firmalarımızın aldığı yeni siparişlerde, ihracat siparişlerinde gözle görülür iyileşmeler yaşanıyor. Ülkemize gelen turist sayısının ilk 8 ayda 10 milyon sınırına ulaşması bir diğer önemli gelişmedir. Bankacılık sektörümüzün oldukça sağlıklı bir görünüme sahip olduğunun altını çizmek istiyorum.

Ülkemizin bileğini, diplomasi ve savunma sanayisinde bükemeyenler her zaman ekonomiye sarılmışlardır. Türkiye’yi her zaman iddiasından vazgeçirmeye çalışmışlardır. Türk ekonomisinin güçlü olmadığı dönemlerde netice de almışlardır. Ülkemiz gecelik faizlerin yüzde 7500’lere çıktığı günleri yaşamıştır. Memur maaşlarını ödeyememe tehlikesi ile karşılaştığımız zamanlar oldu. Birkaç milyar dolar için IMF kapılarında avuç açtığımız günleri hatırlıyorum. Ülkemizin hazinesinin IMF komiserlerine teslime dildiği utanç günlerini hatırlıyorum.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy