4 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Borsa İstanbul’dan Yatırımcı Rehberi

İlginizi Çekebilir

Borsa İstanbul, piyasalarla yeni tanışan yatırımcıların borsayı anlamalarını kolaylaştıracak çalışmalar kapsamında bir “Yatırımcı Rehberi” hazırladı. 

Yatırımcı Rehberi, dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan bu topraklarda sermaye piyasalarından daha geniş kitlelerin faydalanmasını sağlamak, finansal okuryazarlığı artırmak ve yatırımcılara rehber olmak amaçlarını taşıyor. Borsanın pazar yerleri olduğu ancak klasik pazar yerlerinden farkının bulunduğu ifade edilen rehberde, borsada alışverişe konu varlıkların şirketlerin hisse senedi, devlet tahvili gibi menkul kıymetlerden oluştuğu belirtilirken, Türkiye’nin organize pazar yerinin ise Borsa İstanbul olduğu vurgulandı.

Şirket bilgileri KAP’ta

Borsa İstanbul tarafından yayınlanan “Yatırımcı Rehberi”nde, Borsa’da işlem esnasında güvenli ve doğru bilgi akışının esas teşkil ettiği, güven, şeffaflık ve yatırımcının korunmasının Borsa İstanbul piyasalarının temel ilkeleri olduğu kaydedildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) (www.kap.org.tr) finansal raporlara ve şirket haberlerine erişebileceği, şirketlerin resmi internet sayfalarının ziyaret edilebileceği belirtilen rehberde, işlemler ve fiyatlar ile ilgili olarak Borsa İstanbul web sitesi (www.borsaistanbul.com) üzerinden “Günlük Bülten” verilerinden de faydalanabileceği aktarıldı.

Rehberde, Borsa İstanbul’un finansal okuryazarlığı artırmak ve sermaye piyasası ürünleri hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla düzenlediği eğitimlerin kayıtlarına, sosyal medya hesapları ve Borsa İstanbul Youtube kanalı üzerinden ulaşılabileceği hatırlatıldı.

Piyasa dolandırıcılığına 3 yıldan 5 yıla kadar hapis

Finansal piyasalardaki dolandırıcılığa da değinilen rehberde, şu uyarılara yer verildi; “Finansal piyasalar kulaktan dolma bilgilerle, sosyal medyada paylaşılan videolarda yer alan yatırım tavsiyeleriyle kazanç sağlanacak yerler değildir. Sosyal medya ve mesajlaşma programlarındaki tavsiyelerden, dolandırıcılardan mutlaka uzak durun. Aksi takdirde zarar görürsünüz. Mutlaka çalıştığınız aracı kurumdaki yatırım uzmanlarına danışın ve yine onlar tarafından kaleme alınmış raporları okuyun. Üstelik manipülasyonun (piyasa dolandırıcılığının) bir suç olduğunu unutmayın. Sermaye Piyasası Kanunu’na göre piyasa dolandırıcılığı 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve elde edilen menfaatten (kazançtan) az olmayacak tutarda para cezasıyla cezalandırılır.”

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy