4 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

BES ile 2 ayda 90 milyon lira tasarruf

İlginizi Çekebilir

Bireylerin emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin düşmemesi ve aynı zamanda yurt içinde uzun vadeli tasarruf seviyesi yükseltilerek ortaya çıkarılan fonlarla ülke ekonomisine katkı sağlanması için Türkiye’de 27 Ekim 2003’te başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yılbaşından itibaren Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanların sisteme otomatik katılımıyla büyümesini sürdürüyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) “Otomatik katılım temel göstergeleri” verilerinden derlenen bilgilere göre yılbaşından sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılanların sayısı 3 Mart itibarıyla 794 bin 938 oldu. Bu çalışanların fon tutarı ise 89 milyon 718 bin 325 lira olarak gerçekleşti. Sisteme katılan çalışan başına düşen ortalama birikim tutarı da 113 lira oldu.

“BES temel göstergeleri”ne göre ise aynı tarih itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 745 bin 783 oldu. Katılımcıların fon tutarı 56 milyar 627 milyon lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 7 milyar 962 milyon lira olarak gerçekleşti. Sözkonusu tarih itibarıyla BES’ten emekli olan kişi sayısı da 47 bin 456’ya yükseldi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy