9.1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Basra Körfezi’nde Bir İnci: Bahreyn

İlginizi Çekebilir

Petrolün yanı sıra inci üretimiyle de dikkat çeken Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesi…

Asya Kıtası, dünyadaki en büyük kara parçası olarak biliniyor. Bahreyn de böylesi devasa bir kıtada en küçük 3’üncü ülke olmasıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 35 adadan oluşan ülkenin ismi, Arapçada “iki deniz arasında” anlamını taşıyor.

Bahreyn, yüzyıllardır Basra Körfezi’nin önemli ticaret merkezlerinden biri olarak sayılıyor. Bu özellik, Bahreyn’in coğrafi ve jeopolitik açıdan ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Ülke, Körfez’deki stratejik konumu nedeniyle her daim insanlığın tercih ettiği bir yerleşim yeri oldu. Ayrıca ülkedeki hoşgörü, uygun yaşam maliyetleri, eğitim ve sağlık sisteminin kaliteli olması gibi sebeplerle dünyanın birçok bölgesinden insan çeken Bahreyn, çok kültürlü yapısını korumaya devam ediyor.

İnci üretimiyle de tanınıyor

Ülkenin ekonomi temeli, çoğu Arap ülkesinde olduğu gibi petrole dayanıyor. Bununla birlikte inci üretimiyle de tanınan Bahreyn’de, son yıllarda İslami bankacılık alanında da önemli gelişmeler yaşandı. Ülke, sözkonusu büyümeler sayesinde 2008’de dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi unvanına erişti.

Bahreyn’in yukarıda saydığımız avantajları, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi kabul etmesini sağlıyor. Bu doğrultuda ülkede mutlaka görülmesi gereken yerleri okurlarımız için derledik.

Bahreyn Ulusal Müzesi

Bahreyn’in başkenti Manama’da çok sayıda yabancı ikamet ediyor. Şehri, ayrıca gezi ve alışveriş için tercih eden turistlerin sayısı da bir hayli fazla. Manama’daki Kral Faysal Yolu’nda konumlanan ve 1988’de açılan Bahreyn Ulusal Müzesi’nde, Bahreyn’e ait arkeolojik eserler sergileniyor. İnşası esnasında 30 milyon dolar harcanan kültürel yapı, 27 bin 800 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş. Müzede arkeolojik kazılardan elde edilen tarihî eserlerin yanı sıra eski Kur’an-ı Kerim el yazmaları, astronomi notları ve çeşitli belgeler de ziyaretçilere sunuluyor. Müze, toplam dokuz farklı galeriden oluşuyor. Sanat etkinliklerinin yapıldığı Bahreyn Ulusal Tiyatrosu da bu yapının hemen yanında yer alıyor.

Bahreyn Kalesi

Portekiz Kalesi olarak da bilinen Bahreyn Kalesi, Arap Yarımadası’ndaki önemli arkeolojik lokasyonlardan biri. 1950’li yıllardan beri bölgede arkeolojik kazılar yapıldığı da düşünüldüğünde, antik çağlarla ilgilenen kişiler kaleyi sıkça ziyaret ediyor. Milattan Önce 2300’lü yıllarda inşa edilen Bahreyn Kalesi’nde keşfedilen bulgular, ülkenin mazisi hakkında birçok bilgiyi gözler önüne seriyor. Öyle ki sözkonusu bulgular, Kassites, Yunan, Portekiz ve Pers gibi yedi farklı medeniyete ait yapıları ortaya koyuyor. Bir zamanlar Dilmun Uygarlığı’nın başkentliğini de yapan bölge, 2005’te UNESCO Dünya Listesi Mirası Listesi’ne girdi.

Bab Al Bahreyn

Bahreyn’de en fazla ziyaretçi çeken yerlerden biri de Bab Al Bahreyn. 1945 yılında tasarlanan ve Bahreyn Kapısı olarak da bilinen yapı, 1986’da restore edilmiş ve çeşitli Kur’an-ı Kerim ayetleri de kapıya nakşedilmiş. Manama Çarşısı’nın ana girişi olarak kullanılan kapı, günümüzde ülkenin en önemli simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kur’an Evi

1990’da kurulan ve Manama’da bulunan Kur’an Evi; kütüphane, cami, müze ve konferans salonu olarak kullanılıyor. Müze içerisinde Kur’an-ı Kerim el yazmaları ve İslam sanatına özgü değerli eserler sergileniyor. Geçmişten günümüze kadar ulaşan geniş bir Kur’an-ı Kerim koleksiyonu görmek istiyorsanız Kur’an Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Fatih Camii

Bilindiği üzere Bahreyn’de yoğun bir Müslüman nüfusu hâkim. Böyle bir demografik yapının mevcut olduğu ülkede, camiler de doğal olarak tüm görkemiyle yer alıyor. 6 bin 500 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük camileri arasında kendisine yer bulan Fatih Camii, Bahreyn’in en gösterişli yapıları arasında. Tek seferde 7 bin kişinin ibadet edebildiği Manama’daki cami; 1987’de inşa edilmiş, adını ise Bahreyn’in kurucusu Ahmed Al Fateh’ten almış. 60 tondan fazla ağırlığındaki kubbe ise dünyanın en büyük fiberglas kubbesi olarak ön plana çıkıyor. Cami bu ihtişamlı yapısı sayesinde ibadet etmek için gelenlerin yanı sıra çok sayıda turiste de ev sahipliği yapıyor.

İnci Çıkarma Müzesi

Bahreyn’de inci mücevheri, her dönemde farklı bir yere sahip oldu. Zira ülkede petrol keşfinden önce en önemli geçim kaynağı inci avcılığıydı. Günümüzde de inci, ülkenin gelişimine katkı sağlayan bir ticaret unsuru olarak öne çıkıyor. İnci Çıkarma Müzesi’nde, geçmişten günümüze kadar inci çıkarma operasyonu için kullanılan aletler sergileniyor. Müzeyi gezenler, ziyareti boyunca bu değerli mücevherin çıkarılış serüvenine tanıklık ediyor.

Yazar: Cem Eker

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy