1 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 18, 2021

Başkan Atilla Benli’den BES Açıklaması

İlginizi Çekebilir

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) güvenilirliği konusunda yapılan eleştiriler ile ilgili açıklamada bulundu. Benli, bu eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon büyüklüğünü hedefine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “18 yaş altı, dövizli BES ve benzeri bazı uygulamalar devre girdiğinde bu alanda çok ciddi potansiyel oluşacak. Toplam potansiyelimizin çok kısa sürede 400 milyar liraya çıkması muhtemel.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlar, yorumlarla hareket etmesinler”

BES’te biriken fonların güvenilirliği ile ilgili konuşan Benli, “Açık ve net bir şekilde söylüyorum; bu yorumların hepsi yanlış. Bu haksızca ve eksik bilgiyle yapılmış yorumlar vatandaşın da haklarını kaybetmesine neden olabilecek. Vatandaşlar sigorta şirketlerine sormadan, oradan buradan duydukları maksatlı yorumlarla hareket etmesinler.” dedi.

“Türkiye Sigorta Birliği şeffaf bir şekilde çalışıyor”

Türkiye Sigorta Birliği’nin bu konuda sistemin açık ve şeffaf bir şekilde çalıştığına dair açıklama yaptığını anımsatan Benli, tüm dünyada yatırım-tasarruf ilişkisinin bireysel emeklilik sisteminden fonlandığını bildirdi. Benli, tasarruf açığının BES ile kapatılabileceğini kaydederek, bireysel emeklilikte 2003’ten bu yana süren, her geçen yıl ivmesi artan, hükümetin takip ettiği ve desteklediği bir başarı hikâyesinin bulunduğunu, sistemin çok daha ileri götürülebileceğini anlattı.

“BES’te hiçbir şekilde haciz, rehin mümkün değil”  

BES’te katılımcıların kendi fonlarını kendilerinin seçtiğini, istedikleri zaman bu fonları değiştirebildiğini aktaran Benli, ister devlet tahviline, ister hisse senedine, ister özel tahvile yatırım yapılabildiğinden bahsetti. Benli, “BES, uzun vadeli tasarruf sistemi. Aylık küçük küçük tasarruflarla katılımcılarımızın emeklilik dönemindeki refahlarını çalıştığı zamandaki refah düzeyinde tutmak üzerine bir sistem. Hiçbir şekilde haciz, rehin mümkün değil. En güvenli yatırımlardan, tasarruf araçlarından bir tanesi. Sermaye piyasaları açısından da ülke hepimizin, burada yatırım yapılmasının kimsenin zararına olmaz. Sinerjiyi artırır.” dedi.

“Dövizle BES’le ülkeye ciddi döviz girişi olacak”

Dövizli BES uygulamasının sektöre sağlayacağı katkılara ilişkin şu değerlendirmelerde bulunan Benli, “Bizim hem mavi kartlı vatandaşımız hem de yurt dışında yaşayan birçok vatandaşımız var. Onların gelirleri giderleri döviz üzerinden, dolayısıyla tasarruflarını da yine döviz üzerinden yapmak istiyorlardı. Buradaki bir ihtiyaçtan doğan bir sonuç bu. Yurt dışında yaşayan 6 milyon vatandaşımız var. Dövizli BES, 6 milyon kişinin Türkiye’ye döviz gönderip, döviz üzerinden tasarruflarını, emekliliğini Türkiye’de yapmasıdır. Yani dövizin Türkiye’ye getirilmesi sözkonusu. Burada ikincil bir mevzuat var. Sektör olarak bu mevzuatın çıkmasını bekliyoruz. İkincil mevzuatımız tamamlandığında burada da önemli bir ivme kat edilecek.” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy