1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Bakan Albayrak’tan Önemli Değerlendirme

İlginizi Çekebilir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılına ilişkin “Yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla” verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de bağımsız yıllık gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) geçen yıl yüzde 0,9 artış gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. Albayrak, “Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli.” dedi.

“2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız”

Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren koronavirüs salgınının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde hissedileceğini bildiklerine dikkati çeken Albayrak, milli ekonomi hedefleri, istihdama dayalı üretim, vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle Türkiye’nin yılı pozitif ayrışarak kapatacağını vurguladı. Albayrak, “2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin büyüme oranları

Albayrak’ın paylaşımında, ülkelerin ikinci çeyrek GSYİH oranları da yer aldı. Buna göre, ABD yüzde 31,7’lik daralmayla listenin ilk sırasında bulunurken Birleşik Krallık’ın ikinci çeyrek küçülme oranı yüzde 22,8 oldu.  Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 14,1’lik daralma olduğunun görüldüğü listede, G7 ülkeleri ortalaması yüzde 11,9, OECD ortalaması da yüzde 10,9’luk küçülme oldu. Nisan-haziran dönemindeki yüzde 9,9’luk daralma ile listenin son sırasında yer alan Türkiye’yi, yüzde 10’luk daralmayla Japonya izledi.

Mal ve hizmet ihracatı ise yüzde 4,9 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre; devletin nihai tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı 2019 yılında yüzde 15,5 olurken sabit sermaye oluşumunun payı yüzde 25,9 olarak gerçekleşti. Bir önceki yıl zincirlenmiş hacim endeksine göre, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 4,4 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 12,4 azaldı. Mal ve hizmet ithalatı 2019 yılında zincirlenmiş hacim endeksine göre yüzde 5,3 gerilerken ihracatı ise yüzde 4,9 arttı. Harcama yöntemine göre cari GSYH ana bileşenleri içerisinde toplam mal ve hizmet ihracatının payı yüzde 32,7, ithalatın payı ise yüzde 29,9 oldu.

İş gücü ödemeleri yüzde 20 yükseldi

Gelir yöntemiyle GSYH hesaplamalarına göre, iş gücü ödemeleri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 20, net işletme artığı/karma gelir yüzde 13,2 arttı. İş gücüne yapılan ödemelerin cari gayrisafi katma değer içindeki payı 2018 yılında yüzde 33,5 iken geçen yıl bu oran yüzde 34,8 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise 2018 yılında yüzde 49,5 iken geçen yıl yüzde 47,5 olarak hesaplandı.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy