1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu Açıklandı

İlginizi Çekebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Rapora göre, Temmuz’da yıllık enflasyon 0,86 puan azalarak yüzde 11,76’ya gerilerken, bu azalışa en büyük katkı temel mal, gıda ve enerji gruplarından geldi. Raporda, çekirdek enflasyon göstergeleri eğilimlerinin yükseldiği belirtildi.

Enflasyon eğilimi temel mal ve hizmet gruplarında yükseldi

Rapora göre, Temmuz’da tüketici fiyatları yüzde 0,58 arttı ve yıllık enflasyon 0,86 puan azalarak yüzde 11,76 oldu. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre temel mal, gıda ve enerji gruplarının katkıları sırasıyla 0,78, 0,12 ve 0,06 puan azaldı, alkol-tütün-altın ve hizmet gruplarının katkıları 0,08 ve 0,02 puan arttı. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle 3 aylık ortalamalara göre B ve C göstergelerinin eğilimlerinde artış gözlemlendi. Bu dönemde enflasyon eğilimi temel mal grubunda daha belirgin olmak üzere temel mal ve hizmet gruplarında yükseldi.

Yıllık enflasyon haberleşme ve diğer hizmetler grubunda yükseldi

Hizmet fiyatları Temmuz’da yüzde 1,06 artarken, grup yıllık enflasyonu yatay seyrederek yüzde 11,8 oldu. Yıllık enflasyon haberleşme ve diğer hizmetler grubunda yükselirken, ulaştırma hizmetleri başta olmak üzere diğer alt gruplarda geriledi. Ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki düşüşte tavan fiyat uygulamasının da etkisiyle fiyatları azalan şehirlerarası otobüs kalemi belirleyici oldu.

Temel mal grubu enflasyonunda 2,81 puanlık düşüş

Temel mal grubu enflasyonu, Temmuz’da 2,81 puan düşüşle yüzde 8,58 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında mobilya, otomobil ile elektrikli ve elektriksiz ev aletleri alt kalemlerinde fiyat artışları izlenmesine karşın geçen yılın aynı dönemindeki yüksek bazın etkisiyle dayanıklı mal grubu yıllık enflasyonu belirgin bir oranda düştü. Temmuzda giyim fiyatları aylık bazda mevsim ortalamalarına yakın bir gerileme kaydederken, diğer temel mal grubu fiyatlarında ise ılımlı bir artış gözlendi.

Enerji grubu fiyatları temmuzda yüzde 2,5 arttı. Son dönemlerde uluslararası enerji fiyatlarında gözlenen toparlanmaya bağlı olarak akaryakıt ve tüp gaz fiyatları yüzde 5,73 ve yüzde 4,99 yükseldi. Ayrıca, bu dönemde şebeke suyu fiyatları yüzde 2,46 artış kaydetti. Bu gelişmelere karşın geçen yılın aynı dönemindeki yönetilen kalemlerden elektrik fiyat ayarlaması kaynaklı yüksek baz sebebiyle enerji grubu yıllık enflasyonu 0,55 puan gerileyerek yüzde 8,57 olarak gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecek enflasyonu geriledi

Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu temmuzda 0,20 puan düşerek yüzde 12,73 oldu. İşlenmemiş gıda fiyatları aylık yüzde 2,77 gerilerken, baz etkisi nedeniyle grup yıllık enflasyonu yüzde 13,85’e yükseldi. İşlenmiş gıdada son dönemde gözlenen olumlu seyir temmuzda belirginleşti ve aylık fiyat artışı yüzde 0,16 oldu. Bu doğrultuda baz etkisinin de katkısıyla grup yıllık enflasyonu yüzde 11,64’e geriledi.

Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki aylık düşüş sınırlı kalırken, diğer işlenmemiş gıda grubu fiyatları yatay seyretti. Diğer işlenmemiş gıdada yumurta fiyatlarındaki artış dikkati çekerken, son dönemde aylık enflasyonu yüksek seyreden bakliyat grubunda ise fiyatlar geriledi. İşlenmiş gıda grubu fiyatlarındaki olumlu görünümün alt gruplara yayıldığı gözlendi. Bu gelişmelerle taze meyve ve sebze dışı gıda grubunda yıllık enflasyon bir miktar düştü.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy