5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Altında Bozulan Fotoğraf Alım Fırsatı Yaratacak!

İlginizi Çekebilir

Altın fiyatları ABD’de faiz artırımına ilişkin ihtimallerin artmasıyla spot piyasada dün 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Uzmanlar düşüşün süreceğini ve fiyatların 1.250 doların altına inmesinin alım fırsatı yaratarak altını son 5 yılın zirvesine taşıyacağını öngörüyor.

Altın fiyatları ABD’de faiz artırımına ilişkin ihtimallerin artmasıyla geriliyor ancak zayıf seyreden dolar ile ABD ve diğer büyük ekonomiler arasında artan ticaret gerilimi altının genel olarak gücünü korumasını sağlıyor. Analistler, şu sıralar uluslararası piyasalarda 6 ayın en düşük seviyesinde olmasına karşın altın fiyatlarının yılın ikinci yarısında fiyatlarının yükseleceğini ve son beş yılın zirvesini test edebileceği tahmininde bulunuyor.

Dolar bazında altın fiyatları üç haftadır düşüş trendinde. Küresel piyasalarda ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimleri hat safhaya ulaşırken ons altında güvenli liman özelliği Fed’in bu yıl 4 kez faiz artıracağı beklentisiyle geri planda kaldığı dikkat çekiyor. Altın fiyatları ABD’de faiz artırımına ilişkin ihtimallerin artmasıyla spot piyasada dün 6 ayın en düşük seviyesi olan 1.260,62 dolara geriledi. Vadeli işlemlerde ise altın 1.262 dolardan alıcı buldu. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “fonlama faizlerinde kademeli artış için zemin güçlü olmaya devam ediyor ve geniş tabanlı destek buluyor” demişti.

Analistlere göre altında eğilim aşağı yönde kırıldı. 100 haftalık hareketli ortalamanın üzerinde seyreden fiyat hareketi ortalamanın altına geçti ve bu haliyle altın zayıf bir fotoğraf vermeye başladı. Ons altında 1.250 dolar / 1.242 dolar bandında tepkilerin alıma dönmemesi halinde fiyatların orta vadede 200 haftalık ortalamaya denk gelen 1.234 dolara gerileyebileceği belirtiliyor.

Haberin tamamı: https://www.dunya.com/finans/haberler/altinda-bozulan-fotograf-alim-firsati-yaratacak-haberi-420548

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy