2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

‘Altına dayalı tahvil mevduattan daha cazip’

İlginizi Çekebilir

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zaman içinde yastık altı altınların büyük bölümünün sisteme gireceğini belirterek, “Biraz zaman alacak, güven meselesi” dedi. Bakan Şimşek, yastık altındaki altınların sisteme sokulması için iki hafta önce başlatılan altına dayalı tahvile vatandaşların ilgisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, TBMM’deki sohbetinde, bu uygulamanın hazinenin ihtiyacından kaynaklanmadığını, finansal sisteme derinlik kazandırmak için planlandığını söyledi.

VERİLER 1980 SONRASI

Şimşek, şöyle dedi: “Yastık altındaki altınlara ilişkin bizdeki veriler, 1980 sonrasını içeriyor. Yani ondan önce alınan ve evlerde bekleyen altınların rakamı buna dahil değil. Bizdeki hesaba göre, 2 bin 200 ton yastık altında altın var. Bunun piyasası 300 milyar liranın üstünde. Yaklaşık 100 milyar dolar diyebiliriz. Atıl, yastık altı, kasada, orada burada bekliyor. Bu önemli bir kaynak aslında. ‘Şu kadarı sisteme katılır’ diye bir hedef koymadık. Tabii ki hepsi olsun isteriz. Bu karar, hazinenin ihtiyacından kaynaklanmıyor. Finansal sistemin derinliğini arttırmak, sistemin dışa bağımlılığını azaltmak için yapıyoruz. Aslında mevduattan daha cazip. Mevduata gitseniz vergi var. Burada altın olarak getiriyor, altın olarak geri alıyorsunuz. Tüm altınların getirileceğini iddia etmek güç. Ama güven önemli bu biraz zaman alacak, çaba gerektirecek. Sistemle beraber altın sahibi, altınını Hazinenin güvencesine veriyor. Böylelikle de hem çalınma veya kaybolma riskinden kurutuluyor.”

Haberin tamamı: http://www.hurriyet.com.tr/altina-dayali-tahvil-mevduattan-daha-cazip-40620500

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy