5.2 C
İstanbul
Salı, Mart 2, 2021

Altın talebi dünyada azaldı, Türkiye’de ise arttı

İlginizi Çekebilir

Dünya Altın Konseyi Eylül sonu itibariyle 40 ülkenin sahip olduğu altın rezerv listesini yayımladı. 40. sırada 79 tonla Kuveyt, 13. sırada 496.6 tonla Türkiye, 2.sırada 3373 tonla Almanya ve 1.sırada 8133,5 tonla ABD bulunuyor. Dünya Altın Konseyinin 2017’nin üçüncü çeyreğine ilişkin “Altın Talebi Trendleri” raporuna göre, küresel altın talebi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 915 ton oldu.

Türkiye’deki Altın Talebi 2013’ten Bu Yana En Yüksek Seviyede

Rapora göre, Türkiye’de mücevher sektörünün altın talebi, altın fiyatlarının Türk lirası cinsinden düşük seyretmesiyle art arda iki çeyrekte artış kaydetti. Mücevher sektörünün altın talebi, temmuz ve ağustosta Türk lirası cinsinden altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 10,3 ton oldu. Türkiye’de yatırım için altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artarak 15 tona ulaştı. Türkiye’deki altın talebinin 2013’ten bu yana en yüksek seviyesinde olduğuna işaret edilen rapora göre, altına yatırımının artmasında “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın altına pazarını destekleyen yorumları ve Kredi Garanti Fonu’nun ekonomiyi canlandırmasıyla altın talebini desteklemesi” etkili oldu. Türkiye, Rusya ve Kazakistan merkez bankalarının baskın altın alıcısı olduğuna değinilen raporda, bu ülkelerin altın alımlarının küresel rezervin yüzde 90’dan fazlasını oluşturduğu belirtildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Rusya Merkez Bankasının ardından ikinci en büyük altın alıcısı olduğu ifade edilen raporda TCMB’nin üçüncü çeyrekte 30,4 ton altın aldığı ve eylül sonu itibariyle altın rezervinin 167,4 tona ulaştığı kaydedildi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy