11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Al Baraka Bankacılık Grubu, Asya’da Pazar Payını Genişletmeyi Hedefliyor

İlginizi Çekebilir

Bahreyn merkezli Al Baraka Bankacılık Grubu (ABG), orta vadeli stratejik planı için Malezya, Çin ve Endonezya’ya olan bakış açısıyla Asya’daki pazar payını genişletmeyi hedefliyor.


Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Adnan Ahmed Yousif, bankacılık grubunun, ülkenin İslami bankacılık için önemli bir pazar olduğu için Malezya’yı Asya bölgesine atlatacağını söyledi.  Yakın zamanda yapılan röportajda Yousif, “Malezya çok iyi bir bankacılık sektörüne sahip, gelişmiş bir ülke. Bence Asya ya da Uzak Doğu’ya gitmek için önce Malezya’da olmanız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Malezya ile Bahreyn arasındaki ilişki hakkında sorulan soruya Yousif, “Hükümette ve bankacılık sektöründe mükemmel” olarak nitelendirdi ancak kurumsal yapılanma ile daha da geliştirilebilir.  Yousif, “İlişkilerin her zaman kişisel olduğu kadar kurumsal olarak da kurulması gerektiğini her zaman düşünmeliyiz” dedi.

Al Baraka, Orta Doğu, Asya ve Afrika’da 16 ülkede, bölgelerinde 700 şubeyle faaliyet göstermektedir. ABG’nin en büyük Müslüman ülkesinde temsilcilik bürosuna sahip olduğu ülke Endonezya.
31 Aralık 2017 itibariyle, bankacılık grubunun toplam aktifleri, bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 25,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşerek, müşteri tabanındaki genişlemenin yanı sıra finansman ve yatırım faaliyetlerini yansıtmıştır.

ABG, sağlık ve eğitim alanında, her iki sektörde istihdamı büyütmeyi planladığı için, sorumlu borç verme yoluyla 51.000 adet iş yaratmayı hedefliyor.
Yousif, “2016 – 2020 arasında beş yıllık bir stratejimiz var; burada odaklanma, istihdam, sağlık ve eğitim olmak üzere üç hedefe odaklanıyor. Beş yıl içinde, eğitim için 190 milyon ABD Doları, sağlık sektöründe ise 54.000 ABD Doları toplamda 51.000 işte çalışacağız. .

Yousif, finansal teknolojiyi benimsemek için İslami finans oyuncuları arasında zihniyet değişikliği yapılması gerektiğini vurguladı.
Yousif, ” Fintech, İslami bankaların değişikliklerle başa çıkması    gerekiyor.  Avrupa ileride (fintech uygulayarak), Uzak Doğu da buna hazır, “dedi.
ABG, öncü dijital bankacılık hizmetini geçtiğimiz yılın eylül ayında, Almanya’da, Türkiye’deki bağlı ortaklığı Albaraka Türk aracılığıyla faizsiz finansal hizmetler sunma planlarıyla başlattı.  Yousif,“Türkiye’de 224 şubemiz var. Neden Almanya’da yarattık? (dijital servis) çünkü orada çalışan yaklaşık iki milyon Türk var.İslami ürünlerle ilgileniyorlar ve dolayısıyla ilk İslami dijital hizmet olan Insha’yı oluşturduk”dedi.

 

Kaynak: The Star

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy