1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

2 Bin 200 Ton Altın Yastık Altında Durmaya Devam Ediyor

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de yastık altında 2 Bin 200 ton altın olduğu tahmin ediliyor. Hükûmet bu altını ekonomiye kazandırmak için birçok girişimde bulundu ama vatandaş ya çok bilgi sahibi olmadığından ya da gelenekçi bir yapı ile yaklaştığından girişimler sınırlı kaldı. Halk tarafından geleneksel bir tasarruf aracı ve “kötü gün güvencesi” yatırımı diye yerini korudu ve hala da korumaya devam ediyor. Hazine’nin son altın tahvili ve sertifikası ihracı da bu yönde bir hareketlenme sağladı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamaları da bu durumu destekliyor. Şimşek, şu ana kadar 5 bin kişinin, bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldığını bunun da yaklaşık 150 milyon liraya tekabül ettiğini belirtmişti.

Türkiye bu yılın ilk yedi ayında 7.4 milyar dolarlık altın ihraç etmiş, buna karşılık 11.2 milyar dolarlık ithalat yapmış. Milliyet Gazetesi Yazarı Servet Yıldırım altın ticaretini köşesinde şu şekilde anlatmış: “Sonunda özetle deniyor ki: “Türkiye’nin altın ticareti içerisinde işlenmiş altın ticaretinin yeri yıllar itibarıyla önem kazanmıştır. Bu çerçevede, işlenmemiş altın ithalatındaki artışın nedenlerinden birinin işlenmiş altın dış talebindeki artış olduğu değerlendirilmektedir. Altın ticaretindeki gelişmelerin her iki kalemin toplamı göz önünde bulundurularak değerlendirilmesinin daha uygun olduğu düşünülmektedir.” Yani Türkiye dışarıdan işlenmemiş altını alıyor, sonra bunları işleyip bir kısmını satıyor. İşlenmemiş altın dış ticaretinde verdiği açığın yarısı kadarını işlenmiş altın ticaretinde verdiği fazlayla karşılıyor.”

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy