2.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

“BES” Emeklisi 60 Bini Aştı

İlginizi Çekebilir

Bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemi olan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne  (BES), katılan sayısı artıyor. Güncel rakamlara göre “BES” emeklisi 60 bini aştı.

Hazine, katılımcı sayısı 7 milyona yaklaşan, birikimi 72 milyar lirayı aşan Bireysel Emeklilik Sistemi’ni iyileştirmek, kapsamını genişletmek için atağa geçtiği haberleri yayınlanmıştı.  Bugüne kadar 9.4 milyar liralık devlet katkısı verilen BES’e 2018’den devlet bütçesinden 4 milyar lira destek verileceği kamuoyuna duyurulmuştu. Eylül sonu itibariyle sisteme otomatik katılımda 3.5 milyon katılımcı, 1.2 milyar lirayı aşan birikime ulaşıldı, bunların yüzde 60’ından fazlası faizsiz enstrümanlarda değerlendiriyor.  Uzmanlara göre ise BES, Türkiye için tasarrufu teşvik eden büyük bir adım.

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy