5 C
İstanbul
Salı, Kasım 24, 2020

Tatilde Bütçe Huzuru Nasıl Olur?

İlginizi Çekebilir

Arif Ersoy’u Anlamak

Merhum Arif Ersoy Hocamız, insanlık yanarken su taşımayı hiç bırakmadı ve bitaraflardan olmadı. Kaybettiklerimizin kıymetini sonradan anlamak gibi, çıkasıca bir huyumuz var. Hatta maalesef, sadece...

Basra Körfezi’nde Bir İnci: Bahreyn

Petrolün yanı sıra inci üretimiyle de dikkat çeken Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesi… Asya Kıtası, dünyadaki en büyük kara parçası olarak biliniyor....

Çalışan Motivasyonunu Artırma Yolları

Yazı: Cem Eker Pandemi sonrası yeni bir hayata başlarken şirketlerde çalışan motivasyonu nasıl yükseltilir? Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, 2020’nin ilk çeyreğinde iyiden iyiye kendini göstermeye...

Medeniyetlerin Buluşma Noktası Sri Lanka

Yazı: Gültuğ Erdöl Muhteşem doğası, dikkat çekici yapıları ve farklı kültürden insanları ile Sri Lanka… Dört tarafı denizlerle çevrili Sri Lanka, büyük ve bereketli nehirleri...

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı: Özlem Denizmen

Yıllık izin, bayram tatilleri derken bazen bütçe şaşıyor. Hâlbuki her bütçeye uygun tatil olanağı var, biz yeter ki planlayalım. Önemli olan tatilimizin huzur ve bolluk hissi içinde geçmesi. Peki, tasarruflu bir tatilin reçetesi nasıl olmalı?

New York Üniversitesi’nin araştırmasına göre, beş yıl boyunca hiç tatil yapmamış bir kişinin kalp krizi geçirme riski, en az bir hafta tatil yapan kişiye göre yüzde 30 daha fazla. Kısacası tatil hepimizin hakkı.

Tatilin Finansal Açıdan Huzurlu Olması İçin İpuçları:

Finansal okuryazarlık ve tasarruf bilinci olan tatiller, daha huzurlu oluyor. Unutmayın bizi, harcadığımız paranın miktarı veya sahip olduğumuz ”şeyler” değil, yaşadığımız deneyimler mutlu ediyor.

1. Alın Teri: Paranızı kazanmak için alın teri dökerek sabahtan akşama çalışıyorsunuz, harcaması da öyle kolay olmamalı. Önceden plan yapmak şart.

2. Araştırma: Harcamadan önce araştırmaya zaman ayırın. Hafiye gibi çevrenizde soruşturun, internetten araştırın, yorumları okuyun. Hem gönlünüze hem bütçenize uygun yerleri irdeleyin. Pahalı tatil, daha iyi tatil demek değildir.

3. Tatil Bütçesi: Yazılmayan şey uçar gider. Yapacağınız tüm harcamaları listeleyin ve yazın. Ulaşım, aktivite, yeme-içme gibi kategorilere ayırın. İşte planınız hazır.

4.Aile-Tatil Enflasyonu: Geçen sene tatilde ne kadar harcadınız? Dönün bakın. Bu seneki harcama planınız ile karşılaştırın. Ne kadar daha fazla duruyor?

5.Nerede Kalacağınıza Karar Verin: “Bir kere de bütün ödemeyi yapayım, yemek ve etkinlik gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum.” diyorsanız her şey dâhil otelleri, “Daha esnek, keşif dolu bir tatil istiyorum.” diyorsanız ev kiralamak gibi daha özgün yöntemleri tercih edebilirsiniz.

6.Ekstra Harcamalar: Hesapta olmayan harcamalar için “Bütçelemediğimiz harcamalar için maksimum 2 bin TL ayırıyorum.” gibi limit belirlemelisiniz.

7.Birikim: Birikiminiz var mı? Yoksa planınızı zaman ve lokasyon olarak tekrar düzenleyin. Tatile çıkmanıza vakit varsa, tatil bütçesini aylara bölüp biriktirmeniz gereken tutarı her ay yavaş yavaş biriktirebilirsiniz.

8. Finansman Son Tercih: Tatil, günlük rutini geride bırakmak, dinlenmek, eğlenmek, huzur bulmak içindir. Yedi günlük tatilin borcunu aylarca ödemek istiyor musunuz? Bir düşünmelisiniz.

9.Erken Rezervasyon: Rezervasyon bu dönem için geçti ama sonraki tatillerinizde mutlaka yaptırın. Yüzde 50 kâr edebilirsiniz. “Aksilik oldu gidemiyoruz.” durumları için erken rezervasyon sigortasıyla paranızı geri alabilirsiniz.

10. Tasarruflu Uçmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

· Tarihi net olan planlarınız için en ucuz, diğerlerinde ise değiştirilebilir uçak bileti alınmalı.

· Karşılaştırma sitelerini kullanılarak kampanyalar takip edilmeli.

· Kartta biriken puanlar kullanılmalı.

· Gidişin perşembe, dönüşün pazartesi olduğu uçuşlar daha ucuz oluyor. Buna göre uçak bileti alınmalı.

 

Tatil Sırasında Harcamaları Nasıl Kontrol Ederim?

Araştırmalar, tatile çıkan kişilerin farklı para birimi kullandıkları için daha savurgan harcadıklarını gösteriyor. Bir yolcu pasaport kontrolü sonrası geçirdiği her bir dakika için ortalama 2,5 lira daha fazla alışveriş yapıyor. Bize bahşedilmiş kaynakları en doğru biçimde, bolluk bereket içinde, tasarruf bilinci ile tüketmek sürdürülebilirliğin esaslarından biridir. Bu şekilde olmak için başlıca dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde;

1. Para Konusunda Konuşmayın: Tatil evden çıktığınız anda başlar, faturaları, ödemeleri vs. beraberinizde taşımamalısınız. İleriye dönük hedef ve birikim planı yapabilirsiniz o ayrı bir durum.

2. Alışverişinize Dikkat Edin: Tatile gidiyorsunuz, alışverişe değil. Restoranlar gibi mağazaların da turistik yerlerde fiyatları daha yüksek oluyor. Limitiniz kadar kendinizi zengin hissetmeyin.

3. Yeme İçme Ücretini Önemseyin: Sık sık bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Yemeklerinizi alırken yarım porsiyon istemekten çekinmeyin, israf olmasından iyidir. Otel odasındaki yiyeceklere dikkat etmelisiniz, çocuklar yanlışlıkla 20 liralık su içebilir.

4. Alışverişimizi Tatil Yerinde Yaparız Demeyin: Örneğin, arabayla yolculuk yapıyorsanız küçük bir buzluk içine yiyecek, içeceklerinizi koyun. Mola verdiğiniz yerlerde marketler daha pahalı oluyor. Havalimanında ise her şey 2-3 katı fiyatına satılıyor. Deniz tatili ile ilgili şeyleri tatil beldesinden değil, önceden hesaplı alabilirsiniz.

5. Hediye Şart Değil: Herkese hediye almaya çalışmamalısınız. Ancak, çok yakınlarınıza hatırası olan, taşıması kolay şeyleri tercih edebilirsiniz.

6. Yurt Dışına Çıkıyorsanız:

• En güvenli yol kredi kartı veya banka kartı kullanımıdır. Her ihtimale karşı yanınızda iki kart olmalı.

• Kredi kartlarınızın yurt dışı alışverişlerinden komisyon alıp almadığını öğrenmelisiniz.

• Alışveriş yapacaksanız, bütçenize dâhil edin. “Vergi iadeli alıyorum” düşüncesi ile gördüğünüz her şeyi satın almaya kalkmamalısınız.

• Duty free’de (havaalanındaki vergisiz alışveriş alanı) gezin, eğlenin tabii ama limitinizi bilmelisiniz.

• Döviz harcadığınızı unutmamalısınız.

İyi tatiller dilerim.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Albaraka Türk’ten Doğal Gaz Açıklaması 

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, Karadeniz'de keşfedilen doğal gaza ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Utku, "Yenileme dönemi gelen doğal gaz anlaşmalarında sahip olduğumuz...

Albaraka’dan “Güvenli Ödeme Sistemi”

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Noterler Birliği ile iş birliği yaparak, ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımında, taşıtın mülkiyeti ile satış tutarının güvenli ve...

Dergiden Son Yazılar

IBOR Geçişi Nasıl Zorluklar Getirebilir?

IBOR’un, (Bankalararası Teklif Edilen Faiz Oranı) 2021 yılı sonunda devre dışı bırakılması planlanıyor. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının küresel etkilerine rağmen LIBOR’u (Londra Bankalararası Para...

Türkiye’de İşletmecilik Öğretimi

Ülkemizdeki işletmecilik öğretim mimarisinin, kısa sürede çıkış yolu olmayacağı bilinciyle yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Türkiye’deki işletmecilik öğretimi, 50 yıllık süreyi geride bırakmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat...

Katılım Bankalarında Likidite Riski

Likidite riskinin belirlenmesi, bankaların piyasa risklerine karşı pozisyon almalarında büyük önem taşımaktadır. Dünyada finansal liberalizasyonun hızlandığı 1980’li yıllardan beri bankalar, birçok şirket için önemli bir...

Altın, “Güvenli Liman” mı?

Altın, birkaç yıl daha güvenli liman şeklinde yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek. Altın, ABD’nin para birimi dolara olan güvenin azaldığı dönemlerde parasal varlıkların korunması açısından...

İslami Finans ve Akıllı Sözleşmeler

Blockchain’in sağladığı akıllı sözleşme teknolojisi, birçok sektöre şeffaflık sağlaması nedeniyle İslami finans dünyasında da tercih edilmektedir. Blockchain teknolojisi, dünyada hızla yayılmaktadır. Sözkonusu teknolojinin fayda sağladığı...
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy