12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 28, 2020

Katılım Bankacılığında Altın Uygulamaları

İlginizi Çekebilir

Arif Ersoy’u Anlamak

Merhum Arif Ersoy Hocamız, insanlık yanarken su taşımayı hiç bırakmadı ve bitaraflardan olmadı. Kaybettiklerimizin kıymetini sonradan anlamak gibi, çıkasıca bir huyumuz var. Hatta maalesef, sadece...

Basra Körfezi’nde Bir İnci: Bahreyn

Petrolün yanı sıra inci üretimiyle de dikkat çeken Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesi… Asya Kıtası, dünyadaki en büyük kara parçası olarak biliniyor....

Çalışan Motivasyonunu Artırma Yolları

Yazı: Cem Eker Pandemi sonrası yeni bir hayata başlarken şirketlerde çalışan motivasyonu nasıl yükseltilir? Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, 2020’nin ilk çeyreğinde iyiden iyiye kendini göstermeye...

Medeniyetlerin Buluşma Noktası Sri Lanka

Yazı: Gültuğ Erdöl Muhteşem doğası, dikkat çekici yapıları ve farklı kültürden insanları ile Sri Lanka… Dört tarafı denizlerle çevrili Sri Lanka, büyük ve bereketli nehirleri...

 

“Altın, günümüzde hem bir yatırım aracı hem de zor zamanlar için sigorta fonu olarak önemli bir rol üstleniyor.”

 

 

Kuveyt Türk Hazine Pazarlama Yöneticisi Selman Bayoğlu,

 Son yıllarda ekonomi yönetimimiz, TCMB’nin tespitlerine göre yurt içi yerleşik hane halkının elinde bulundurduğu 2 bin 200 tondan fazla altının kayıt altına alınarak ekonomimize kazandırılması amacıyla altın bankacılığını teşvik eden uygulamalara imza attı. Dünya Altın Konseyi’nin 2012’de yayınladığı “Turkey: Gold in Action” isimli raporunda Türkiye’de, Dünya Altın Konseyi tahminlerine göre 3 bin 500 ton; Türk altın piyasasına göre 5 bin ton kayıt dışı altın olduğunun tahmin edildiği bilgisi verilmektedir. Türkiye’deki katılım bankaları olan Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankalarının her biri, müşterilerine altın cari hesap ve altın katılım hesaplarını sunmakta ve çoğu fiziksel altın hizmetleri de vermektedir. Dünya Altın Konseyi (World Gold Council, WGC), raporlarında Kuveyt Türk’ten bahsetmiş ve en çeşitli altın ürün ve hizmeti sunan banka olarak nitelemiştir. Bu yönüyle altın hesaplarının müşterilere sunduğu avantajlardan bahsettikden sonra, Kuveyt Türk altın bankacılığı ürünlerine değinerek katılım bankalarımızda altın ürünlerini kısaca anlatalım.

Katılım bankalarında sunulan altın hesapları ile müşteriler aşağıda belirtilen avantajlardan istifade etmektedirler:

• Tasarrufların altın olarak tutulabilmesi.

• Çalınma riski olmadan saklama imkânı.

• Faizsiz bankacılıkta altın yatırımı imkânı.

• Bankacılık harici serbest piyasalarda karşılaşılan “eski tarihli altın” sorununun olmaması.

• İstendiğinde küçük tutarlarda bile online alım satım işlem imkânı.

• Kuyumcuların kapalı olduğu pazar günlerinde bile ATM’den altın çekme imkânı. (sadece Kuveyt Türk’te)

“Bankacılık sisteminde altın ile ilgili tüm ürün ve hizmetlerin çoğu katılım bankaları tarafından sağlanıyor”

24K Altın Hesabı

995/1000 saflıkta 24K altın hesabıdır. 24K altın cari ve katılım hesapları açılabilmektedir.

Cari Hesap

Vadesiz olarak açılabilen, tasarrufların altın olarak değerlendirilmesini sağlayan hesap türüdür. Hesap, tasarruf ve saklama amacıyla kullanılabilmektedir. Altın alım satımı yapılabilmektedir.

Katılım Hesabı

Katılım hesabı, faizsiz altın getirisi sağlayan ve 1, 3, 6, 12 aylık periyotlarla açılabilen hesap türüdür. Kâr paylaşım oranı ekseriyetle yüzde 85’e yüzde 15 olarak uygulanmaktadır. Kâr payları altın olarak hesaba yatırılmaktadır. Bir aylık altına altın katılım hesabı minimum 100 gram altın bakiyesi ile açılabiliyorken daha uzun vadeler için (3 ay ile 12 ay) 10 gram altın bakiyesi yeterlidir. Bir aylık vadeli altın katılım hesapları için hesapta 100 gramın; daha uzun vadeli (3 ay ile 12 ay) altına altın katılım hesapları için 10 gramın altına düşülmeyecek şekilde hesaptan altın çekimi yapılmasına müsaade edilmektedir.

Çeyrek Altın Hesabı

Kuveyt Türk, yurt içi yerleşik hane halkının geleneksel vazgeçilmez yatırım ve hediyeleşme aracı olan çeyrek altını ürün yelpazesine almak ve müşterilerine sunmak için çeyrek altın hesabı oluşturdu. Kurum, çeyrek altınlarını, üretiminde tek yetkili kurum olan T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde ürettirir ve altın rafinerisinde güvenlikli sert plastik materyalle muhafazalı olarak satışa sunar. Ürün, tüm ATM’lerde çekime hazır tutuluyor. Müşteriler altın yatırımlarını bu hesapta çeyrek altın olarak biriktirebiliyor. İhtiyaç hâlinde 7/24 Kuveyt Türk ATM’lerinden fiziki olarak çekebiliyor.

Ziynet Altın Katılma Hesabı

Şubede altın toplama günlerinde müşterilerden getirilen atıl altın takıları, müşterinin 24K altın hesabına yatırılıyor. Müşteri isterse minimum 10 gr altın ile ziynet altın katılma hesabı açabiliyor. Bu hesap türünde, kâr payı paylaşım oranı yukarıda bahsedilen normal altına altın katılma hesabından farklı olarak yüzde 95’e yüzde 5 olacak şekildedir. Yüzde 10’luk ek kâr payı dağıtımı, yurt içi yerleşik hane halkının, yastık altınlarını ekonomiye dahil etmelerini teşvik içindir. 3 ile 12 ay arasında istenilen vade seçeneği ile hesap açılabilmektedir. Açılış tarihinde yatırılan altınının haricinde diğer tarihlerde hesaba altın yatırılamamaktadır. Vade tarihlerinde elde edilen kâr payları cari hesaba aktarılmaktadır. Vade öncesi hesaptaki altın bakiyesi 10 gramın altına düşürülmeyecek şekilde vade bozulmadan altın satılabilmektedir. Vadede kalan bakiye üzerinden kâr payı alınmaktadır. Bu hesapta da müşterinin hak ettiği kâr payı tutarı üzerinden yüzde 15 stopaj alınır.

Altın Çek

Para çeklerde olduğu gibi Altın Çek’e de hamilinin ismi yazılır veya boş bırakılır. Hamilinin ismi yazıldığında o altın çekle sadece ismi yazılı kişi işlem yapabilir. İsimsiz çek ise hamili tarafından işleme konulabilir. Her bir çek, belli niteliklere sahip standart altın için sahiplik hakkını taşır. Çekin sahibi çek ile şubeden fiziki teslim alım, altın hesabına çek tutarı kadar altın yatırım, TL, USD veya EUR karşılığında bozdurulabilir veya başka Kuveyt Türk hesabına altın havale yapabilir. Ürünü, Kuveyt Türk müşterisi olmayanlar da kullanabilir. Düğün, sünnet, nişan, doğum, mezuniyet ve muhtelif kutlanılan özel anlar için postmodern ve şık bir tercih olarak müşterilerin kullanımına sunulmuştur.

5/24 Anlık Altın Fiyatlama

Altın fiyatlaması, döviz fiyatlamalarında olduğu gibi Hazine tarafından yapılır ve anlık güncellenir. Kuveyt Türk, tüm müşterilerine hafta içi her gün 24 saat gün içi marjlara denk altın fiyatla sunmaktadır. İşlem yapılabilir anlık altın fiyatlaması yapılan kanallar şöyle: “Şube, İnternet Şube, Mobil Şube, ATM, XTM, Şubesiz Bankacılık SeninBankan ve Çağrı Merkezi.“

Altın Havalesi

24K veya 22K altın bakiyeleri, tüm Kuveyt Türk şubeleri arasında Şube, İnternet Şube veya Mobil Şube üzerinden havale ile bir hesaptan başka bir hesaba ücretsiz transfer edilebilmektedir. Bu altına para gibi mobilite kazandırmaktadır. Alıcı, gelen altın havalesini gramlık veya çeyreklik fizikî altın olarak çekebileceği gibi nakde de dönüştürebilir. Bu sayede altınlar güvenlik sorunu olmadan, kolayca ve rahatça istenilen yere ulaştırılabilir.

Altın Gönder (Mobil Uygulama)

Fiziki altın gönderimini teknoloji ile birleştiren bu ürün kurumun en inovatif altın ürünlerindendir. Hindistanlı gazetecilerin haber yaptığı bu üründen istifade etmek için Kuveyt Türk müşterisi olunmasına gerek yok. Appstore veya Google Play Store’dan Altın Gönder uygulamasını indiriyorsunuz. Göndermek istediğiniz altını seçmeniz, kredi kartınızla satın almanız, alıcının ismini, cep telefon numarasını yazmanız, alıcının okuyabilmesi için günün anlamına uygun bir mesaj yazmanız yeterli. Alıcı, kendisine gelen SMS’te yer alan referans kodunu herhangi bir Kuveyt Türk ATM’sine gidip kartsız işlemler üzerinden girerek kendisine gönderilen altını, fiziki altın olarak çekebiliyor; Kuveyt Türk şubelerine gidip hesabına yatırabiliyor, nakde dönebiliyor, şubeden de fiziki olarak talep edebiliyor.

Otomatik Altın İşlem Emri

Şube, İnternet Şube, Mobil Şube, XTM ve Çağrı Merkezi’nden alım veya satım yönünde altın işlem emri talimatı girilebiliyor. Emirler, tek seferlik veya düzenli periyodik işlemler olarak girilebiliyor. Örneğin, “her ayın ilk iş günü hesap bakiyelerim üzerinden 5 gr altın alım” emri grebiliyorsunuz. İşlem tarihinde ve fiyat seviyesinde emirdeki tutara göre bakiye yetersiz ise bakiyede mevcut tutar kadar emrin gerçekleşmesi seçeneği seçilebiliyor. Emirde girilen detaylar piyasa o seviyeye geldiğinde emir gerçekleşiyor ve giriş esnasındaki talebiniz doğrultusunda SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirme yapılıyor. Asgari 0,1 gram altın ile emir girişi yapılabiliyor.

 

“Kuveyt Türk’ün altın hesaplarından altın çekine, altın havalesinden hurda altın toplamasına kadar birçok hizmeti bulunuyor”

 

Altın Günleri

Dünyada ilk uygulamaya Kuveyt Türk’ün başladığı ürün, yurt içi yerleşik hane halkının kayıt dışı olarak muhafaza ettiği altınların, banka hesaplarına yatırılması ile ekonomiye kazandırılmasını amaçlamaktadır. Uygulamanın ana paydaşları banka, müşteri ve anlaşma yapılan altın rafinerisidir.

Altın Forward (WA’D)

Kurum, bireysel müşteri hariç tüzel kişi müşterilerine olmak üzere vaadleşme olarak altın için gelecek vadelere alım/satım işlem yapma imkânı sunmaktadır. Özellikle altın/kuyum üretimi yapan firmaların üretim-sevkiyat-tahsilat süresince kur riskine karşı korunmasında yardımcı olmaktadır.

Altın Destek

Özellikle kuyum üretimi yapan kuyumculara sunulan bu üründe müşteri ile miktarları vadede değişmeksizin belirli dönemler için takas edilir. Müşteri, kurumun belirlediği miktarda TL, USD veya EUR parasını bankaya blokede kalmak üzere verir. Banka da müşteri parasına mukabil belli miktarda fizikî standart altını müşteriye verir. Vade geldiğinde en başta sözleşme ile takas edilen kıymetler tekrar sahibine döner. Bu ürün bireysel müşterilere sunulmamaktadır.

Altına Endeksli Finansman

Harcamalarını TL veya döviz olarak yapsa bile, geliri altın cinsinden olan tüzel kişi müşteriler ödemelerini altın cinsinden yapmayı talep edebilmektedirler. Bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilen bu ürünle, satıcıdan satın alınan mal veya hizmet bedelinin ödenmesi neticesinde bu mal veya hizmetin müşterinin talep ettiği vadelere satımı için hesaplanan tutarın, müşteri ile sözleşmenin yapıldığı andaki altın kuru üzerinden mukabili toplam altına dönüştürülerek taksit vadelerinde altın olarak tahsil edilmesi sağlanır. Bu ürün, Kuveyt Türk’te yaygın olarak kullanılan bir ürün değildir.

Külçe Altın Alım Satımı

Toptan altın alım/satımı yapan müşterilere sundukları elektronik işlem platformu aracılığı ile altın alım satımı imkânı sunan Kuveyt Türk; ayrıca Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda da piyasa yapıcılığı rolü ile toptan altın alım satımında Türkiye genelinde önemli bir konuma sahiptir. Kurum aynı zamanda külçe altın dış ticaretinde liderliğini devam ettirmektedir.

Transit Külçe Altın Alım Satımı

Üç tüzel kişinin yer aldığı bu işlem türünde Kuveyt Türk, yurt içi yerleşik olmayan bir tüzel kişi firmadan satın aldığı fiziki altını yine yurt içi yerleşik olmayan başka bir tüzel kişi firmaya satar ve ilgili sevkiyat evrakını kendisi veya satıcı firma düzenler.

Altın Loco-Swapı

Kurum, aynı tüzel kişi tarafla iki farklı lokasyonda altın alım satımı yaparak işleme konu iki farklı lokasyondaki altın bakiyelerini yönetir. Örneğin, Londra’da altına ihtiyacı olduğunda, Londra’daki tüzel kişi karşı tarafa örneğin 1 ton altını İstanbul teslim edimli olarak 1300,00 USD/oz’dan satar ve karşılığında Londra teslim alımlı olarak 1300,00 USD/oz ile satın alır. Alım satımlardaki fiyatlar bazen başa baş bazen kurum lehinde bazen de tüzel kişi karşı taraf lehinde olur. Buradaki fiyatları işlemi yapan tarafların fiziki altın talep durumlarına göre değişir.

 

 

“Katılım bankalarında sunulan altın hesapları ile müşteriler, tasarruf ve faizsiz bankacılık gibi birtakım avantajlardan istifade ediyor”

 

 

 

TCMB Rezerv Opsiyon Mekanizması’nda (ROM) Altın

2011 yılının sonu itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara daha fazla likidite sunmak ve rezervlerini çeşitlendirmek maksadıyla standart altınları rezerv opsiyon mekanizmasına dâhil etme kararı aldı. Bir bankanın, TCMB’de tutması gereken zorunlu karşılık tutarının ne kadarının altın olarak TCMB’de tutulabileceğine dair kararın alındığı ilk tarihten itibaren günümüze kadar oranda sürekli artışa gidilmiştir. 2017’ye kadar yüzde 30 olan oran 2017’de hurda altın olarak ekonomiye kazandırılan altınlar için ek yüzde 5’lik bir kota ile yüzde 35’e çıkmıştır. Bankalar, altın olarak tuttuğu TL ve döviz karşılıklarının rezerv opsiyon katsayısı ile çarpılan tutarı kadar likiditeyi likidite havuzuna dâhil edip kullanmaktadır.

Altına Endeksli sukuk

En basit anlatımıyla, Sukuk ihraçlarında, ihracı yapan kuruluşa ödenen TL veya döviz yerine altının ödendiği sukuk türüdür. Kurum, Islamic Finance News’e verdiği demeçte altına endeksli sukuk ihracı Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) gerekli başvuruyu yaptığını ve altına endeksli sukuk ile ilgili piyasadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtmiştir.

 

Yastıkaltı Altınlar Ekonomiye Kazandırıldı

 

 

Geçen yıl gerçekleştirilmiş ilk ihraçla birlikte yaklaşık 4,4 ton altın yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırılmıştır. Bu tutarın güncel altın fiyatlarıyla karşılığı yaklaşık 770 milyon liradır.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Albaraka Türk’ten Doğal Gaz Açıklaması 

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, Karadeniz'de keşfedilen doğal gaza ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Utku, "Yenileme dönemi gelen doğal gaz anlaşmalarında sahip olduğumuz...

Albaraka’dan “Güvenli Ödeme Sistemi”

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Noterler Birliği ile iş birliği yaparak, ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımında, taşıtın mülkiyeti ile satış tutarının güvenli ve...

Dergiden Son Yazılar

IBOR Geçişi Nasıl Zorluklar Getirebilir?

IBOR’un, (Bankalararası Teklif Edilen Faiz Oranı) 2021 yılı sonunda devre dışı bırakılması planlanıyor. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının küresel etkilerine rağmen LIBOR’u (Londra Bankalararası Para...

Türkiye’de İşletmecilik Öğretimi

Ülkemizdeki işletmecilik öğretim mimarisinin, kısa sürede çıkış yolu olmayacağı bilinciyle yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Türkiye’deki işletmecilik öğretimi, 50 yıllık süreyi geride bırakmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat...

Katılım Bankalarında Likidite Riski

Likidite riskinin belirlenmesi, bankaların piyasa risklerine karşı pozisyon almalarında büyük önem taşımaktadır. Dünyada finansal liberalizasyonun hızlandığı 1980’li yıllardan beri bankalar, birçok şirket için önemli bir...

Altın, “Güvenli Liman” mı?

Altın, birkaç yıl daha güvenli liman şeklinde yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek. Altın, ABD’nin para birimi dolara olan güvenin azaldığı dönemlerde parasal varlıkların korunması açısından...

İslami Finans ve Akıllı Sözleşmeler

Blockchain’in sağladığı akıllı sözleşme teknolojisi, birçok sektöre şeffaflık sağlaması nedeniyle İslami finans dünyasında da tercih edilmektedir. Blockchain teknolojisi, dünyada hızla yayılmaktadır. Sözkonusu teknolojinin fayda sağladığı...
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy