11.7 C
İstanbul
Salı, Kasım 24, 2020

İKAM E-Bülten Eylül- Aralık 2018 Yayınlandı

İlginizi Çekebilir

Arif Ersoy’u Anlamak

Merhum Arif Ersoy Hocamız, insanlık yanarken su taşımayı hiç bırakmadı ve bitaraflardan olmadı. Kaybettiklerimizin kıymetini sonradan anlamak gibi, çıkasıca bir huyumuz var. Hatta maalesef, sadece...

Basra Körfezi’nde Bir İnci: Bahreyn

Petrolün yanı sıra inci üretimiyle de dikkat çeken Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesi… Asya Kıtası, dünyadaki en büyük kara parçası olarak biliniyor....

Çalışan Motivasyonunu Artırma Yolları

Yazı: Cem Eker Pandemi sonrası yeni bir hayata başlarken şirketlerde çalışan motivasyonu nasıl yükseltilir? Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, 2020’nin ilk çeyreğinde iyiden iyiye kendini göstermeye...

Medeniyetlerin Buluşma Noktası Sri Lanka

Yazı: Gültuğ Erdöl Muhteşem doğası, dikkat çekici yapıları ve farklı kültürden insanları ile Sri Lanka… Dört tarafı denizlerle çevrili Sri Lanka, büyük ve bereketli nehirleri...

İKAM, 2018’in Eylül- Aralık döneminde çalıştaydan projeye, tez sunumlarından kitap yayımına çok sayıda faaliyet gerçekleştirdi. 
İslam İktisadı Bibliyografyası Açıldı
İslam İktisadı Bibliyografyası 13 Ekim 2018’de İLKE Derneği’nde gerçekleşen tanıtım toplantısıyla açıldı. İKAM dünyanın en geniş İslam İktisadı bibliyografyasını alanın ilgililerine ulaştırıyor. Proje İKAM Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Lütfi Sunar başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülmüştür.
İslam İktisadında Emek Çalıştayı Gerçekleşti
İLKE Derneği bünyesindeki İslam İktisadı Araştırmaları Merkezi (İKAM) tarafından “İslam İktisadında Emek” Çalıştayı düzenlendi. Programın ilk oturumunda Kırklareli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Taha Eğri ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Nursena Sağır’ın “Asgari ücret, işsizlik ve büyüme ilişkisi” konulu bir sunum yaptılar.
İslam İktisadında Sigorta Çalıştayı Gerçekleşti
İslam İktisadı Araştırma Merkezi’nin (İKAM) düzenlediği İKAM Çalıştaylarının beşincisi “İslam İktisadında Sigorta” başlığıyla gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasını İKAM Yürütme Kurulu üyesi Taha Eğri gerçekleştirdi.
İKAM Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleşti
İKAM Danışma Kurulu Toplantısı 1 Aralık 2018 Cumartesi günü İLKE Derneğinde gerçekleşti. İKAM Başkanı Lütfi Sunar katılımcılara 2018 yılında İKAM tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden bahsetti.
İslam Dünyasında Vakıf Müessesi Yoğun Dersi Gerçekleşti
15 Eylül 2018 tarihinde İLKE Derneğinde gerçekleştirilen İKAM’ın yoğunlaştırılmış derslerinin altıncısı olan “İslam Dünyasında Vakıf Müessesesi” dersi Hamdi Çilingir’in anlatımı ve çeşitli üniversitelerden yerli/yabancı öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Genç Araştırmacılar İKAM’da Buluştu
Farklı üniversitelerde İslam İktisadı ve Finansı alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini sürdüren çok sayıda genç araştırmacı İKAM’da bir araya geldi. 1 Eylül 2018 Cumartesi günü kahvaltı ile başlayan programa İKAM Başkanı Dr. Lütfi Sunar’ın konuşmasıyla devam edildi.
İlmi Tartışma Toplantısı Gerçekleşti
Kıymetli hocalarımız Erol Özvar ve Ahmet Faruk Aysan ile müzakere ettiğimiz İlmi Tartışma Toplantısı 15.12.2018 tarihinde İLKE Derneği’nde gerçekleşti. Toplantıya çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencileri çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve konuya ilgi duyan kişiler katıldı.
İKAM Kitap Konuşması Etkinliği Gerçekleşti
İKAM Book Talk etkinliği, 10 Aralık 2018 Pazartesi günü 16:00’da İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM)’nin ev sahipliğinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Zeyneb Hafsa Orhan’ın moderatörlüğünü yaptığı programa çok sayıda öğrenci, akademisyen ve alanın ilgilileri katıldı.
İKAM Sunumları Dizisinin İlki Gerçekleşti
İslam İktisadı Araştırma Merkezi’nin (İKAM) düzenlediği İKAM Sunumları dizisinin ilki “İslam Ahlak Ekonomisi Üzerine: Kalkınmacı Vaatler, Finansallaşma Yanılgısı ve Metodolojik Açmazlar” ismiyle İsa Yılmaz tarafından 29 Eylül 2018 tarihinde İLKE Derneğinde gerçekleştirildi.
Medyada İslam İktisadı Algısı Araştırma Raporu Müzakere Toplantısı Gerçekleşti
İLKE Derneği bünyesinde faaliyet gösteren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından hazırlanan Medyada İslam İktisadı Algısı raporu medya ve finans sektöründen çok sayıda kişinin katılımıyla müzakere edildi.
INCEIF Malezya Ekibi İKAM’ı Ziyaret Etti
Eskander Şah başkanlığındaki INCEIF Malezya’dan üç üye 2 Kasım 2018 Cumartesi günü İslam İktisadı Araştırma Merkezi’ni (İKAM) ziyaret etti. Heyeti İKAM Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar karşıladı.
İKAM Sunumları 2 Gerçekleşti
İslam İktisadı Araştırma Merkezi’nin (İKAM) düzenlediği İKAM Sunumları dizisinin ikincisi “Zekat Politikası: Ekonomi- Politik Bir Yaklaşım” ismiyle Melih Turan tarafından 10 Kasım 2018 tarihinde İLKE Derneğinde gerçekleştirildi.
İKAM Temsilcilerimiz İngiltere’yi Ziyaret Etti
İKAM Heyeti, 08 – 10 Aralık 2018 tarihlerinde İngiltere’de İslam İktisadı ve Finansı alanında çalışmalar yürüten önemli organizasyonları, kurumları ve üniversite bölümlerini ziyaret etti.

İktisat Yayınları 3 adet Yeni Kitap Yayınladı

İktisat Yayınları çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İktisat Yayınları 2018 yılı içerisinde 25 adet kitap yayınladı. Son olarak 3 adet yeni kitap yayınlayan İktisat Yayınları Ocak ve Nisan ayları arasında İslam İktisadı literatürüne katkı sağlayacak 6 adet kitap daha yayınlamayı planlıyor.
TUJİSE 5. Cilt 2. Sayı Çıktı
Turkish Journal of Islamic Economics 5. sayı 2. cilt çıktı. TUJİSE, İslam İktisadı ve Finansı’nın her boyutundan araştırmalarını, tarihini, teorik temellerini, İslami Fıkıh ile ilgisini, uygulanabilir araçlarını ve uygulamalarını bir araya getirme konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Yeni Araştırma Raporu Çıktı
İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) araştırma raporları serisine bir yenisini daha ekledi. İKAM’ın yedinci araştırma raporunda Necmettin Kızılkaya ve Yasemin Meriç “Medyada İslam İktisadı Algısı” konusunu ele aldı.

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Albaraka Türk’ten Doğal Gaz Açıklaması 

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, Karadeniz'de keşfedilen doğal gaza ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Utku, "Yenileme dönemi gelen doğal gaz anlaşmalarında sahip olduğumuz...

Albaraka’dan “Güvenli Ödeme Sistemi”

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Noterler Birliği ile iş birliği yaparak, ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımında, taşıtın mülkiyeti ile satış tutarının güvenli ve...

Dergiden Son Yazılar

IBOR Geçişi Nasıl Zorluklar Getirebilir?

IBOR’un, (Bankalararası Teklif Edilen Faiz Oranı) 2021 yılı sonunda devre dışı bırakılması planlanıyor. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının küresel etkilerine rağmen LIBOR’u (Londra Bankalararası Para...

Türkiye’de İşletmecilik Öğretimi

Ülkemizdeki işletmecilik öğretim mimarisinin, kısa sürede çıkış yolu olmayacağı bilinciyle yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Türkiye’deki işletmecilik öğretimi, 50 yıllık süreyi geride bırakmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat...

Katılım Bankalarında Likidite Riski

Likidite riskinin belirlenmesi, bankaların piyasa risklerine karşı pozisyon almalarında büyük önem taşımaktadır. Dünyada finansal liberalizasyonun hızlandığı 1980’li yıllardan beri bankalar, birçok şirket için önemli bir...

Altın, “Güvenli Liman” mı?

Altın, birkaç yıl daha güvenli liman şeklinde yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek. Altın, ABD’nin para birimi dolara olan güvenin azaldığı dönemlerde parasal varlıkların korunması açısından...

İslami Finans ve Akıllı Sözleşmeler

Blockchain’in sağladığı akıllı sözleşme teknolojisi, birçok sektöre şeffaflık sağlaması nedeniyle İslami finans dünyasında da tercih edilmektedir. Blockchain teknolojisi, dünyada hızla yayılmaktadır. Sözkonusu teknolojinin fayda sağladığı...
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy